Yemen BM temsilcisi Ensarullah lideri ile görüştüID:39232
Yayınlanma:
07 Oca 19

Yemen Ensarullah hareketi lideri ve BM'in Yemen özel temsilcisi, Sana'da Yemen'deki gelişmelerle ilgili görüştüler.

Yemen el'Meyadin tv. kanalına göre, Ensarullah lideri Abdulmelik el'Husi Sana'da BM Yemen özel temsilcisi Martin Griffiths ile görüşmesinde, Suudi rejiminin elebaşını çektiği koalisyon güçlerinin  İsveç'deki anlaşmanın yürürlüğe girmesini engelleme ve ateşkesi çiğneme girişimlerine temas ederek, 'bu anlaşma doğru ve tam bir şekilde uygulanmalıdır ve ateşkes Taez'de başlamalıdır' dedi.

Ensarullah lideri, ayrıca Yemen'in bütün bölgelerindeki memurların maaşlarının ödenmesi ve Sana uluslararası havalimanının yeniden açılması ve bütün esirlerin karşılıklı olarak İsveç anlaşmasına göre serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

BM Yemen özel temsilcisi Martin Griffiths de, İsveç'te varılan anlaşmanın yürürlüğü için Sana'da bulunduğunu belirtirken, Yemen Milli Kurtuluş Hükümeti dışişleri bakanı Hişam Şeref ve Yemen inkılabı yüksek komitesi başkanı Muhammed ali El'Husi ile görüştüğünü söyledi.

Bu arada BM 29 aralık tarihinde yayınladığı bildiride, Ensarullah ve Yemen ordusunun el'Hadide bölgesinden geri çekildiğini bildirirken Suudi koalisyonunun ateşkesi ihlalleri ise devam ediyor.