Dünya Rusya nükleer anlaşmaya tekrar destek verdiID:39391
Yayınlanma:
11 Oca 19

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, AB'nin İran'la imzalanan nükleer anlaşmaya desteğini ciddi olarak sürdürmesi gerektiğini bildirdi.

Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran'la varılan nükleer anlaşmada taahhütleri yerine getirmenin zaruri olduğunu belirtirken Avrupa'nın bu anlaşmaya çok güçlü bir şekilde sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı almasına rağmen, bu ülkede kalmak istediği izleniminin oluştuğunu söyledi.

Zaharova, "İlk olarak Trump'ın Twitter mesajlarını, ikinci olarak da Twitter'da mesaj yayınlandıktan hemen sonra yapılan yorumları esas alarak çıkarımda bulunuyoruz. Bugün itibarıyla, çekilmelerine rağmen kalmak için bahane aradıkları izlenimi oluştu" dedi.

Bundan dolayı ABD'nin Suriye stratejisini görmek istediklerini ve uluslararası toplumun bunu bilmeye hakkı olduğunu kaydeden Zaharova, "Washington'ın resmi stratejisini görmediğimiz için onların Suriye'den çıkacağından sizin kadar emin değilim" diye ekledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Dışişleri Bakanlığı'nın sayfasına düzenli olarak hacker saldırılarının gerçekleştirildiğini söyledi.

Zaharova "1 Ocak — 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine 77 milyondan fazla hacker saldırısı gerçekleştirildi. Uzmanlarımızın verilerine göre saldırıların gerçekleştirildiği adresler ABD, Japonya, Ukrayna, Romanya, İtalya, İngiltere, Kanada, Hollanda, Suudi Arabistan, Polonya, Türkiye ve Çin'de" ifadelerini kullandı.