Ortadoğu İrak'ta iflas eden ABD, Barzani'ye sığındı; Yeni bir anlaşmaya doğruID:39417
Yayınlanma:
12 Oca 19

Irak yönetiminin ABD güçlerinin Irak topraklarından çıkması gerektiğini gündeme getirdiği bir dönemde, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo'nun gizliden Irak Kürdistan'ını ziyaret etti. ABD'nin 2017'de Kürtleri satmasından ders çıkarmayan Baarzani, yeniden Amerika ile derin ilişkileri hayata geçirdi. Kürtlerin menfaatinden ziyade, Amerika'nın bölge üzerindeki etkisini daha da güçlendirmeye ve İsrail'in güvenliği sağlamak için bu adımları atması yeni tartışmalara neden oldu.

ABD Dışişileri Bakanı Mike Pompeo’nun Kürdistan ziyareti, Washington - Erbil arasında yeni bir sayfanın açıldığının işareti olarak değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz hafta Ortadoğu turu kapsamında Erbil’i de ziyaret eden Pompeo’nun, Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani’yle yaptığı görüşmede, ABD’nin yeni stratejisi ile karşılıklı anlayışa dayanan yeni bir anlaşmanın imzalanması konuları en sıcak gündem maddeleri oldu.

Konu hakkında K24’e değerlendirmelerde bulunan Kürdistan’ın Washington Temsilcisi Beyan Sami Abdurrahman, Erbil ile Washington arasında askeri, siyasi ve ekonomik alanları içeren geniş kapsamlı bir anlaşmaya doğru gidildiğini söyledi.

Beyan Sami Abdurrahman, “Kürdistan Bölgesi, ABD’nin Ortadoğu’daki stratejisinin bir parçasıdır. Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasında daha geniş bir ilişki olmasını istiyor. Örneğin ekonomi ve güvenlik alanında karşılıklı anlayış olması” diye konuştu.

Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dilawer Aladdin de, “Kürtler ABD’nin stratejisini kavramalı, temel hedefinin ne olduğunu anlamalı. Ayrıca kısa ve uzun vadedeki etkilerinin ne olacağını bilmeli ve kendisini bu stratejinin neresinde olduğunu görmeli” diyor.

Alaadin, “Kürtler olarak, yapacağımız her anlaşmanın stratejik boyuta ulaşması bir zaruriyettir. Eğer küresel bir gücün bu yönde bir niyeti varsa, bunu sıcak bir şekilde karşılamamız gerekiyor” yorumunda bulundu.

Kürtlerin ABD’yle, yarım yüzyılı geçen zaman zaman iniş-çıkışlar gösteren bir ilişkisi var. Kürtler bu kez, ABD’nin yeni stratejisinde hedeflerine daha kolay ulaşmak istiyor.