Yemen "Yemen'de Muhasara'ya son ve Sana Havalimanı açılsın'' kampanyası başladıID:39531
Yayınlanma:
15 Oca 19

Yemen'in sosyal paylaşım siteleri, Yemen'e yönelik muhasara son verilmesi ve Sana havalimanının yeniden açılması sloganıyla için kampanya başlattılar.

El-Alem TV kanalı, Yemen'e yaptırımlarla mücadele komitesi, Ulaştırma bakanlığı ve Yemen İnsan Hakları Bakanlığının, San'a Uluslararası Havalimanı kuşatmasının kaldırılması için başlatılan  medya kampanyası hakkında basın toplantısı düzenlediği bildirildi.

Basın toplantısı,  Yemen halkının dünyaya bir mesaj göndermek ve Birleşmiş Milletler ve Yemen'deki saldırgan ülkeler üzerinde Sana'a havaalanının kuşatmasına son vermek için baskı uygulamak amacıyla yapıldı.

Sanaa Uluslararası Havalimanı'nın yeniden açılması, geçen Aralık ayında Stockholm'de Yemenli gruplar arasında yapılan barış görüşmelerinin ardından yapıldı. İsveç'te varılan ateşkes anlaşmasına rağmen Suudi rejiminin ateşkesi çiğnemesinden dolayı anlaşma bir türlü yürürlüğe giremedi.

San'a Havaalanı 8 Ağustos 2016'da Suudi rejiminin öncülüğündeki koalisyon güçlerince kapatıldı ve Suudi koalisyonu saldırganları, herhangi bir uçağın havaalanına inmesine ve kalkmasına izin vermiyor.

Daha önce, Yemen Hava Ulaştırma Genel Müdürü Sana'a Havaalanında çalışmalarına izin verilmemesi durumunda her gün 15 ila 25 hastanın  öleceği uyarısında bulunmuştu.