Yemen BM Yemen'e 6 Aylığına Uluslararası Ateşkes Denetleyicileri GönderecekID:39601
Yayınlanma:
17 Oca 19

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen'de liman kenti Hudeyde'de varılan ateşkesin denetlenmesi için 6 aylığına, bölgeye uluslararası gözlemciler konuşlandırılması kararını kabul etti.

BMGK'nin daimi üyelerinden İngiltere'nin sunduğu tasarı, BMGK'de oy birliği ile kabul edildi. Karar kapsamında Yemenli gruplar arasında İsveç'teki görüşmelerin ardından varılan "Hudeyde'deki ateşkesin denetlenmesi için liman kenti Hudeyde, Hu Salif ve Ras İsa limanlarına 6 aylığına Hollandalı General Patrick Cammaert denetiminde 75 uluslararası gözlemci gönderilecek.

BMGK, 18 Aralık'ta varılan ateşkes anlaşmasının ardından aldığı kararla, Hudeyde'ye bir aylığına üniformasız ve silahsız yaklaşık 20 gözlemci göndermişti.

BM Genel Sekreteri Guterres'ten de kararın uygulanması konusunda BMGK'ye aylık rapor ve kararın kabul edildiği andan itibaren 5 ay içinde ise Yemen'e konuşlandırılan denetleme mekanizması ile ilgili genel değerlendirme sunması isteniyor.

İsveç'te, Yemenli gruplar arasında  6 Aralık'ta başlayıp 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığı duyurulmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes 18 Aralık'ta yürürlüğe girmişti. Ama Suudi rejiminin öncülüğündeki mütecaviz koalisyon güçlerinin  ateşkesi ihlal edici saldırıları ateşkesin varlığını tehlikeye attı.

BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, saldırgan koalisyon güçlerinin Yemen'in alt yapı tesisleri ve  hastane gibi hizmet merkezlerinin yıkması sonucu Yemen'de temiz su bulma imkanı neredeyse imkansız hale gelirken bu durum başta kolera olmak üzere çeşitli salgın hastalıkların da yayılmasına neden olmuştur.

Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90'ı, insani yardımların da yüzde 80'inin giriş noktası olması açısından Hudeyde Limanı, Yemen halkı için hayati önem taşıyor.

Koalisyon güçlerinin mart 2015'ten bu yana  Yemen'e yönelik saldırılarında bu zamana kadar en az 14 bin sivil ölürken onbinlercesi yaralandı milyonlarcası da evinden barkından oldu./