Yemen Hudeyde’de Ateşkesi Denetleyen BM Gözlemcilerine Ateş AçıldıID:39685
Yayınlanma:
20 Oca 19

Yemen'in Hudeyde kentindeki ateşkesi denetleyen Birleşmiş Milletler gözlemcileri General Patrick Cammaert ve ekibine ateş açıldığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada; General Patrick Cammaert ve ekibine ateş açıldığı, olayın ardından uluslararası ateşkes gözlemcilerinin güvende olduğu ifade edildi.

Ensarullah Hareketi ile Mansur Hadi yönetimi arasında Stockholm'deki görüşmelerin ardından varılan ateşkesin denetlenmesi için liman kenti Hudeyde'ye üniformasız ve silahsız 20 uluslararası gözlemci gönderilmişti.

Kentte, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği koalisyon güçleri tarafından dün gerçekleştirilen hava saldırısında 1 kadın, 2 çocuk yaşamını yitirirken, 4 çocuk da yaralandı.

BM Güvenlik Konseyi, dün gözlemcilerin sayısının 75'e çıkarılması, Hudeyde, Salif ve Ras İsa limanlarına 6 aylığına konuşlandırılması kararı almıştı.

Ensarullah Hareketi ile Mansur Hadi yönetimi, 6 Aralık'ta başlayıp 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes 18 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: YEMEN’DE 24,4 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de insani yardıma muhtaç kişi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 10 artarak 24,4 milyona çıktığını açıkladı.

İnsani krizin giderek derinleştiği Yemen'de halkın yüzde 80'i hayatta kalmak için acil yardım bekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Yemen ofisinin Twitter sayfasından yapılan açıklamada, Yemen'in dünyadaki en büyük insani krizle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Bu durumun her geçen yıl daha da kötüye gittiğine işaret edilen açıklamada, insani yardıma muhtaç kişi sayısının 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 10 arttığı bilgisi verildi.

Açıklamada, buna göre, yaklaşık 30 milyon nüfuslu Yemen'de 24,4 milyon kişinin hayatını idame ettirmek için yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Ülke açlık, kolera, çatışmalar ve koalisyon güçlerinin hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor.