Politika Abdullah Gül'e yakın isimden yeni parti açıklamasıID:39729
Yayınlanma:
21 Oca 19

Abdullah Gül’e yakın isimlerden Fehmi Koru, yeni parti iddialarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Abdullah Gül’e yakın isimlerden Fehmi Koru, yeni parti iddialarını ilişkin seçmenlerin umut vermeyen iktidar partilerini tercih etmediğini ifade ederken, parti iddialarına yeşik ışık yaktı. Koru, “Yeni parti beklentisi, rahatsızlık unsuru olarak görülmemeli” dedi. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından parti kuracağı iddiası, siyaset gündemini meşgul ederken Gül'e yakın isimlerden Fehmi Koru, köşesinde yeni parti iddialarına değindi. Kendine ait internet sitesinde kaleme aldığı yazıda, yeni siyasi partilerin, toplumların ihtiyacına yönelik olarak ortaya çıktığına vurgu yapan Fehmi Koru, seçmenlerin gelecek için umut vermeyen iktidar partilerini tercih etmediğine dile getirdi.

Fehmi Koru, köşe yazsında yeni parti oluşuna dikkat çekerken “Yarın ne olacağı üzerine senaryolar oluştururken, yalnızca iktidardaki partinin yanlışlarına yoğunlaşmak bu sebeple hatalıdır; sonuç için diğer partilerin gelecek tasavvurlarına bakmak gerekir. Senaryolarda gördüğüm bir uygunsuzluk da, ‘yeni parti’ beklentisinin rahatsızlık unsuru olarak görülmesidir.” ifadesini kullandı. 

Koru, köşesinde şunları belirtiyor; “Oysa, siyasette o kapının hep açık tutulması herkesin -en başta da ülkenin- yararınadır. İktidarları yanlış yapmaktan engelleyen, kendine çeki-düzen verme ihtiyacı hissettiren, itibar ettiği kalemlerin itirazlarına da yol açan yanlış tercihlerde bulunmaktan onları alıkoyan da her zaman ciddi bir alternatifle karşılaşabileceği beklentisidir. O beklenti kaybolursa, hele bir de mevcut muhalefet güven de vermiyorsa, ülkede umutsuzluk yaygın hale gelir. Siyasette umudun tükenmesi ise ülke için zararlıdır.” 

Abdurrahman Dilipak, geçen günlerde 31 Mart seçim sürecini, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün parti kuracağı iddiasında bulunmuştu.Abdullah Gül'ün“5. ayın 5’inde 55 vekille parti kuracağını ve bu partiye diğer partilerden katılım olacağını, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimlerinde partide yer alacağı" iddiası gündemi meşgul etmişti.