Kültür ve Sanat İran'ın ve dünyanın en mucizevi yeraltı şehri: NuşabadID:39773
Yayınlanma:
22 Oca 19

Dünyanın en şaşırtıcı, esrarengiz ve tarihi yeraltı şehirlerinden Nuşabad, İsfahan eyaletine bağlı Kaşan şehrinin 10 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

1500-1800 yıllık bir geçmişe sahip bu yeraltı şehrinin Sasaniler döneminde inşa edildiği biliniyor. Nuşabad, Sasani hükümdarı Enuşirvan’a başkent olarak görev yaptı.

Bu yeraltı şehri çok karmaşık yapısı, dar geçitleri ve küçücük odaları ile görenleri hayrete düşürüyor.

Nuşabad yeraltı şehri güvensizlik ve düşmanın saldırısına karşı korunmak amacıyla yapılmış ve çok büyüktü. Söylentilere göre Moğollar’ın saldırısı sırasında halkın güvendiği bir sığınak olarak kullanıldı.

Şehrin birçok ayrıntısı selden dolayı ve zamanla yok olmaya yüz tutmuş ancak, Sasaniler dönemine ait 1800 yıllık çanak çömlekler burada keşfedilmiştir. Bu araçlar Safevilerden Kaçarlar dönemine değin kullanılmaya devam etmiştir.

Ana giriş dışında Nuşabad yeraltı şehrinin yüksekliği tüm bölümlerde insanın normal boyu kadar yani 170-180 santimetre kadardır. Duvarların yüzeyinde kısa aralıklarla yağ ile yakılan eski lambaların yeri beliriyor. Bunlar ışıklandırmak için kullanılmıştır. Bazı bölümlerde ise duvar içinde oturmak için kısa platformlar inşa edilmiştir.

Birçok oda, geçit, kuyu ve kanallardan oluşan bu yeraltı şehri 3 katta yapılmıştır. Şehrin duvarlarında keskin bir aracın uçlarının temasından kaynaklı izler görülmektedir. Bölge yapısı ve toprağının sertliği nedeniyle arkeologlar, kazı için kullanılan araçların elmas sertliğinde olması ihtimali üzerinde duruyor.

Nuşabad yeraltı şehrinin boyutu yaklaşık 4 kilometre karedir. Nuşabad 12 yıl önce tamamen tesadüf eseri keşfedildi.