Suriye Lavrov: İran, Türkiye ve Rusya liderlerinin Suriye oturumu şubat ayındaID:39983
Yayınlanma:
29 Oca 19

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, İran, Rusya ve Türkiye liderlerinin Suriye konusunda 4.zirve oturumunun şubat ayında düzenleneceğini bildirdi.

 Lavrov, Kazakistan dışişleri bakanı Beibut Atamkulov ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya dışişleri bakanlığının çok kısa zamanda bununla ilgili bildiri yayınlayacağını bildirirken bu oturumun Rusya'da gerçekleşeceğini bildirdi.

3 ülke liderlerinin 1. zirve oturumu 22 kasım 2017'de Suçi'de, 2. zirve oturumu 4 nisan 2018'de Ankara'da ve 3. zirve oturumu da 7 eylül 2018'de Tahran'da düzenlenmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Suriye'nin Adana Mutabakatı'nı sınır güvenliğinin sağlanması için kullanmasını mümkün gördüklerini söyledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov'la Moskova'daki görüşmesinin ardından konuşan Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 23 Ocak'taki görüşmesinin ardından gündeme gelen Adana Mutabakatı'nın Ankara ve Şam tarafından sınır güvenliğinin sağlanmasını için kullanılabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Lavrov, "Türkiye-Suriye sınırındaki güvenlik sorunu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ve sonrasında ABD'ye sadık alt birimlerin bu bölgelerden çekilecek olması nedeniyle doğdu. Bu koşullar altında vakum yaşanmasına izin verilmemesi gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda Türkiye ve Suriye'nin 1998 tarihli Adana mutabakatını kullanmasını tamamen mümkün görüyoruz" dedi.

Lavrov, Suriye hükümetinin de sınır güvenliğinin sağlanması için bu mutabakat temelinde çalışmaya hazır olduğu açıklamasını yaptığının altını çizdi.