Venezuella Rusya'dan Amerika'nın Venezuela Müdahalesine TepkisiID:40046
Yayınlanma:
31 Oca 19

Petrol zengini Venezuela'daki son siyasi gelişmeler ve muhaliflerin ülkenin solcu hükümetine karşı çıkmasının şiddetlenmesi ile bu ülkenin durumu yeni ve hassas bir aşamaya girmiştir.

Muhaliflerin lideri Juan Guaido Çarşamba günü Amerika ve ortaklarının açık desteği ile kendini Venezuela cumhurbaşkanı olarak ilan etti. Bu girişim Venezuela hükümeti ve milleti tarafından halk tarafından seçilen Nicolas Maduro aleyhinde bir darbe olarak nitelendirildi.

Şimdi Amerika ve ortakları Guaido'yu destekleyerek Venezuela'da devirme girişimlerinde bulunmaktadır.

Latin Amerika meseleleri uzmanı Mansur Muazzami ise bu konuda şöyle bir değerlendirme yapmaktadır:" Amerika, Avrupalı ve kimi Latin Amerikalı ortakları kendini Venezuela'nın geçici cumhurbaşkanı olarak ilan eden bir şahsı destekleyerek çok tehlikeli bir gelenek inşa etmektedirler. Uluslararası toplum bu tehlikeli girişime uygun bir tepki göstermezse böyle girişimler başka ülkelere de yayılıp demokrasinin ruhuna ciddi hasarlar verebilir. "

Bu konu Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro'nun hamisi olan Rusya'nın tepkisini çekmiştir. Bu doğrultuda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Salı günü Batı ülkelerinden Venezuela'ya karşı askeri bir müdahaleye yönelik tüm öneri, fikir ve teorilerinden vazgeçmelerini istedi.

Moskova'nın Amerika'nın Venezuela'ya muhtemel askeri müdahalesine tepkisi ise bu doğrultuda göze çarpan kanıtlardan kaynaklanmaktadır.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Pazartesi günü Karakas'a yönelik yeni ekonomik yaptırımların bildirilmesi amacı ile düzenlenen basın toplantısındaki açıklamaları Washington'un Venezula'daki yönetim yapısını değiştirmeye yönelik askeri müdahaleye de baş vuracağı konusunda spekülasyonları kuvvetlendirmiştir.

Bolton bu basın toplantısında Venezuela Gaz ve Petrol Şirketine yönelik yeni ambargoları açıklayarak Amerika Başkanı Donald Trump'ın bildirdiği gibi Venezuela ile ilgili bütün seçeneklerin masada olduğuna vurgu yaptı.

Bu basın toplantısından birkaç saat sonra ise üzerinde Bolton'un yanında aldığı defterde " Kolombiya'ya 5000 askeri güç" yazılan not yayımlandı. Bu fotoğrafın paylaşılması ile Amerikalı askerlerin Venezuela'ya sınır komşusu olan Kolombiya'ya gideceği ile ilgili spekülasyonların sosyal şebekelerde yayılmasına neden oldu.

Kolombiya hükümeti daha önce Juan Guaido'yu desteklediğine rağmen Amerikan askerlerinin Venezuela aleyhinde bir askeri müdahale amacı ile Kolombiya'ya gönderileceğini reddetmiştir.

Amerika kıtasındaki ülkeler arasında sağlanan anlaşmaya göre hiçbir ülke bu kıtada bulunan başka ülkede askeri güç bulunduramaz. Amerika Kolombiya'ya asker gönderirse bu anlaşmayı da çiğnemiş olacaktır.

Buna rağmen Venezuela'daki siyasi krizin başlamasından beri Amerika'nın bu ülkeye askeri müdahalede bulunması olasılığı her zamandan daha fazla artmıştır. Bu muhtemel askeri müdahale tamamen Maduro hükümetinin kaba kuvvet aracılığı ile devrilmesi çerçevesinde gerçekleşmek istenecektir.

Doğal olarak bu mesele Moskova'nın da endişelenmesine neden olmuştur. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise kendi şahsi Facebook sayfasında Amerika'nın Latin Amerika'da özellikle de Venezuela'da istikrarsızlık yaratan her türlü girişimde bulunması konusunda uyarıda bulundu.  

Zakharova Amerika'nın Venezuela içişlerine açık ve gereksiz müdahalelerini eleştirerek şöyle yazdı:" Amerikalılar her zamanki gibi böyle olaylarda resmi  açıklama yapmaktan sakınırlar. Ancak Moskova,  Bolton'un bu tartışma yaratan notu ile ilgili Washington'un açıklamalarını bekliyor. "

Rusya açısından Trump hükümeti Latin Amerika'ya yönelik müdahaleci ve hasmane siyasetleri doğrultusunda, Venezuela'daki solcu hükümetin zayıflatılması ve sonunda devrilmesi için Amerika'ya bağlı sağcı bir hükümetin işbaşına gelmesini istiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Salı günü şöyle bir açıklama yaptı:" Amerika Venezuela konusunda uluslararası kuralları ihlal etmiştir."

Görünen o ki Rusya, Amerika'nın tek taraflı zorba siyasetleri ile mücadele etmek ve ayrıca Venezuela'daki kendi stratejik çıkarlarını sağlamak için Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun korunması için gereken destekleri vermeye hazırdır.