Venezuella ABD, Venezuela'da askeri girişim peşindeID:40067
Yayınlanma:
31 Oca 19

Venezuela'daki son siyasi gelişmelerin ardından ABD, Latin Amerika'nın petrol zengini bu ülkeye müdahalede bulunmak amacıyla açık şekilde gayret göstermeye başlamıştır.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'da muhalefet lideri Juan Guaido'ye desteğini açıklayarak, Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı. Ayrıca, Venezuela'nın solcu yasal devlet Başkanı Nikolas Maduro'yu devirme girişimlerini tırmandırmıştır.

Trump yönetimi Venezuela'nın iç işlerine müdahale politikalarının devamında Çarşamba günü Guaide ile telefonla görüştü. Trump bu görüşmede, muhalefet liderini desteklediğini yineleyerek, ilerleyen günlerde sokaklardaki protesto eylemleri sürürken temaslarına devam edeceğini ifade etti.

ABD Başkanı ayrıca twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayarak, Venezuela halkını Nikolas Maduro hükümetine karşı ayaklanmaya çağırdı. Trump, Venezuela'nın durumuna işaretle, özgürlük için mücadele başladığını ileri sürdü.

Kendini dünyanın hakimi olarak gören ABD Başkanı Donald Trump, iktidara geldiği günden beri zorbacı ve tek taraflı politika takip etmiştir. Trump, BM Güvenlik Konseyi'nin izin ve onayı olmadan ve uluslararası örgütleri bypass ederek, BM üyesi bir ülkeye doğrudan müdahale edip, yasal hükümetini düşürebileceğini zannediyor.

Şu anki durumda Donald Trump yönetimi Maduro'ya karşı hasmane yaklaşımı çerçevesinde yarı fiziki güç sayılan ekonomik baskı ve malvarlığını bloke etmeyi ve fiziki güç yani Venezuela'da askeri güç kullanmayı ve olası askeri müdahaleyi düşünüyor.

Venezuela'ya karşı ekonomik savaş doğrultusunda, Washington, Maduro'nın mali kaynağı kesmek ve de Venezuela halkına baskıyı arttırmak için ağır yaptırımları uygulamaya koymuştur.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Venezuela'ya ekonomik baskıyı arttırma doğrultusunda, bankalar ve firmaları Karakas ile iş tutma konusunda uyardı. Buna ilaveten Trump yönetimi, Venezuela'ya ait malvarlığının bir kısmına el koyarak, onu muhalefet lideri Guaido'ya Maduro'yı devirmek için teslim etti.

BM'nin eski özel raportörü Alfred De Zayas, ABD'nin Venezuela'ya karşı yaptırımları yasadışı ve uluslararası kurallara göre, insanlık suçu sayıldığını, bu yaptırımların aslında Venezuela'nın ekonomisine zarar verdiğini ve Venezuela milletini yok ettiğini belirtiyor.

Donald Trump yönetimi, fiziki güç olarak de, askeri seçeneği bile Venezuela hükümetini düşürmek için düşünüyor.

Amerikan yetkilileri defalarca, Venezuela krizine karşı tüm seçeneklerin masada olduğunu deklare etmiştir. Bu açıklamalardan da, Maduro hükümetini devirmek için ABD'nin askeri güç kullanmayı bile gözardı etmiş olmadığı anlaşılıyor.

Gelinen noktada ABD'nin Venezuela'nın yasal yönetimini düşürmek için kaba güç kullanma olasılığı her zamankinden daha fazladır.

Bu doğrultuda, ABD'nin açık bıraktığı nota göre, 5 bin Amerikan askerinin Kolombiya'ya gönderme ihtimali kuvvet kazanmıştır.

Ayrıca, ABD Güney Ordu Komutanı General Mark Stammer'in Kolombiya'ya ziyareti, ABD ile Kolombiya arasında Venezuela'ya karşı olası askeri müdahale için koordinasyon sağlama ihtimalini arttırmış bulunuyor.

Kolombiya Savunma Bakanı Guillermo Botero, bu ziyaretin sıradan ve önceden planlanmış bir ziyaret olduğunu ileri süre de, ancak bu ziyaret sırasında Maduro yönetimine karşı askeri seçeneğin kullanılması konusunun ele alınacağına kesin gözle bakılıyor.