Kültür ve Sanat 37. Fecr Film Festivali üzerineID:40101
Yayınlanma:
01 Şub 19

37. Fecr Film Festivali, İran İslam Cumhuriyeti’nin en büyük sinema etkinliği olarak en yeni filmlerin, animasyon, belgesel ve kısa filmlerin ekran edilmesi ile devam ediyor. Birlikte dinleyelim.

Fecr Film Festivali 1983 yılından beri her yıl Şubat ayının başlarında İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen en önemli sinema etkinliğidir. Bu festivali, İslami kültür ve irşad bakanlığı düzenliyor. Halihazırda bu etkinliğin otuz yedincisi devam ediyor.

Fecr film festivalinin ilk 13 döneminde sadece İran sinemasının eserleri ele alınıyordu. Fakat daha sonra yirmi yıl boyunca bu festival uluslararası düzeyde düzenlendi ve İran sinemasından başka uluslararası bölümünde de dünya sinemasının eserleri ele alındı.

2015 yılına gelindiğinde Fecr film festivalinin uluslararası bölümü bu festivalden ayrıldı ve o günden bu yana Uluslararası Fecr Film Festivali adı altında ve her yılın Mayıs ayında bağımsız bir festival olarak düzenlenmeye başladı.

Bu festivalin yarışma bölümünde katılımcılar eserleri ile Sırça Simurg özel ödülü için birbiriyle rekabet ediyor.

Bu yıl Fecr film festivalinde İran sineması bölümünde 22 film (Simurg sevdası), 3 animasyon, yeni bakış bölümünde 10 film, 7 kısa film ve 5 belgesel yer alıyor. Bu yılki festivale katılan filmler üç gruba ayrılıyor ve Simurg sevdası ve yeni bakış bölümlerinde yer alan eserler tüm sinema salonlarında eşit bir şekilde ekran ediliyor. Bu yıl Tahran ve eyalet merkezlerinde yaklaşık 100 kadar sinema salonu Fecr film festivaline katılan eserleri ekran ediyor. Bu yıl ayrıca belgesel yarışmaları ve kısa film yarışmalarına ayrılan Simurg ödülleri yeniden veriliyor. Bu yıl yine halkın gözünde en iyi eserle ilgili oylamalar ikinci kez cep telefonlarının yardımı ile toplanıyor.

İran sinemasının yeni yılı 37. Fecr Film Festivalinin açılış töreni ile Tahran’ın Perdis tiyatro salonunda başladı. Bu etkinlikte reklam yarışmalarının ödülü dağıtıldıktan sonra İran sinemasının altı duayeni takdir edildi.

37. Fecr Film Festivalinin sekreteri İbrahim Darugezade törenin ilk konuşmacısıydı. Darugezade İran İslam inkılabının 40. zafer yıldönümüne işaret ederek şöyle dedi:

İran sineması bugün İslam inkılabının kırkıncı zafer yıldönümünde İran’ın en ucra köşelerinden dünyanın dört bir yanına necabet, insaniyet, sadakat, dürüstlük ve tüm faziletlerin habercisidir. Eğer İran’ın yeni sineması başlı başına İslam inkılabının en büyük getirisi ve gerçek manada istiklal, özgürlük, İslam Cumhuriyeti sloganının simgesi olduğunu söyleyecek olursak, pek abartmış sayılmayız. Bugün bizim sinemamızın onurları bütün dünyada yankılanıyor ve bu sinema üzerine düşen paya göre özgürlük ve hürriyet sesi olmak üzere gayret ediyor.

Törenin devamında İran sinemasında reklam bölümünün Simurg ödülleri dağıtıldı. Festivalin en iyi fotoğrafı Sırça Simurg ödülü, “Bomba, bir aşk” filmi için Habib Muhammedi’ye, en iyi poster ödülü Kupal filmi için Taha Zakir’e ve Fecr Film Festivali için en iyi anons Billur Simurg ödülü de “Kurt oyunu”nda oynadığı rolü için Ruhullah Muvahhidi’ye verildi.

37. Fecr Film Festivali açılış töreni daha sonra İran sinemasının merhum duayenlerinden İzzetullah Entezami’yi anarak devam etti. Entezami geçen yılın Ağustos ayında aramızdan ayrıldı.

Her yıl Fecr Film Festivali açılış töreninde bir adete göre bu yıl yine İran sinemasının bazı duayenleri takdir edildi. Bu yıl yönetmen Azizullah Hamidnejad, grafist ve poster tasarımcısı İbrahim Hakiki, bayan aktör Fatıma Mutemed Aria, senarist Abbas Gencevi ve dublaj uzmanı Hüsrev Hüsrevşahi takdir edildi.

Bu yılki Fecr Film Festivali şekil itibarı ile geçmiş yıllara nazaran bazı farklılıklara sahne oldu, öyle ki sinema aktivistleri ve sinemaseverlerin olumlu tepkisi ile karşılandı. Bu farklılıklardan biri, genç yapımcıların ilk eserleri bölümünün yenide festivalde gündeme gelmesiydi. İran sinemasının yeni bakış adlı bölümünde İranlı genç film yapımcılarının ilk uzun filmleri ekranlarda seyircileri ile buluşuyor. Bu bölümün amacı genç yapımcıları özel olarak İran sinemasının büyüklerinden ayrı olarak takdir etmektir.

Bu bölümde onlarca eser birinciliğe adaydı ve sonunda on eser seçildi. bu eserler Mehdi Ali Mirzai’nin Deve Paltosu, Hüseyin Emiri Dumari ve Pedram Pur Emiri’nin Canlı adlı eseri, Turec Aslani’nin Altın Hamalı, Rıza Zehtabçian’ın Bu filmi seyretmek suçtur adlı eseri, Areş Lahuti’nin Turuncu Günleri, Seyyid Cevad Rezevian’ın Yılan Zehri adlı eseri, Milad Sadr Ameli’nin Tsunami adlı eseri, Humayun Ganizadenin Maskarabaz adlı eseri, Pulad Kimyayi’nin Tersine adlı eseri ve Mesut Bahşi’nin Yelda adlı eseri ilk on eser arasında yer aldı.

Fecr Film Festivalinin tüm dönemlerinin en önemli bölümü Simurg sevdası adı ile anılan İran sinemasının yarışma bölümüdür. Bu bölümde genellikle İran sinemasının son bir yılda çekilen filmleri jüri heyeti tarafından seçildikten sonra ekranlarda seyircileri ile buluşuyor. Bu eserler İran sinemasının en seçkin profesyonel çalışanlarından oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirilerek kapanış töreninde çeşitli dalların birincileri olarak açıklanıyor. Bundan başka halkın seçtiği en iyi filme de özel ödül veriliyor. Bu eser halkın oylarına göre ve eserler sinemalarda ekran edildikten sonra cep telefonu aracılığı ile yapılan oylamalara göre belirleniyor.

Bu yıl Fecr Film Festivalinde İran sineması bölümünde yer alan bazı eserlere gelince, Feridun Ceyrani’nin Perişanlık adlı eseri, Azita Muguyi’nin Esas düşünce adlı eseri, Mona Zendi Hakikati’nin Afrikalı Menekşe adlı eseri, Mehdi Caferi’nin 23 Kişi adlı eseri, Yelda Cebelli’nin Cemşidiye adlı eseri, Behram Tevekküli’nin Tahti adlı eseri... 37. Fecr Film Festivalinde yer alan bazı eserlerdir.

Bu yıl Fecr Film Festivaline katılan eserlere ve bu eserlerin konularına kısaca baktığımızda, sosyal konuların diğer konulara nazaran daha fazla işlendiği anlaşılıyor. Ancak eserlerin arasında aksiyon, spor, din, kutsal savunma, komedi ve direniş temalı eserler de dikkat çekiyor. Buna göre bu yılki festivale katılan eserlerin işlediği konuların geniş bir yelpazeye yayıldığı söylenebilir.

Geçen sene düzenlenen 36. Fecr Film Festivalinde Behram Tevekküli’nin Ebu Gurayb Boğazı adlı eseri, festivalin bir kaç önemli ödülünü kazanan eser oldu. Bu eser kutsal savunma yıllarının en hassas günlerini işleyerek seyircilerden büyük alkış almayı başardı. Bu yıl ise bu eserin yapımcısı İran’ın çağdaş tarihinde bu dönemle ilgili bir başka konuyu ele aldı. 23 kişi adlı eser aynı adı taşıyan bir grubun dayatılan savaş yıllarına ait gerçek öyküsüne göre hazırlandı. Bu grup 1982 yılında Iraklı güçlerce esir alındı. Grubun üyeleri ergenlerden oluşuyordu ve bu da macerayı muazzam bir trajediye dönüştürdü. Mehdi Caferi’nin yönettiği bu eser bu yılki festivalde seçkin eserlerin arasında yer alacağa benziyor. Bu filmde oynayan aktörlerin büyük bir bölümü ilk kez kameraların karşısına çıkan aktörlerden oluşuyor ve eserin yapımı sırasında her 23 esirden istişare alındığı ifade ediliyor.

Ancak geçen sene büyük takdir toplayan Ebu Gurayb adlı eserin yönetmeni bu yılki festivale Tahti adlı eserle katıldı. Behram Tevekkülü sinema sanatında tüm alanlarda kendini sınamak isteyen bir yönetmendir ve bu yıl spor temalı bir filmle festivale katıldığı gözleniyor. Bu film siyah beyaz teknikle ve İranlı ünlü güreşçi Golam Rıza Tahti’nin hayatını konu edinerek çekimi gerçekleşmiştir.  Bundan önce İranlı diğer ünlü yönetmen Behruz Efhami İranlı ünlü güreşçi Tahti’nin yaşam öyküsü temelinde bir film yaptı, fakat o dönemde gerektiği ilgiyi kazanamadı. Tevekküli Tahti adlı eserinde İran güreşinin mitolojik şahsiyetini çocukluk çağından zirveye ulaştığı güne kadar görüntülemeye çalıştı.

Cihan Pehlivan lakaplı Golam Rıza Tahti İran spor camiasında pehlivanlık ve mertlik simgesidir. Tahti 1930 ila 1968 yılları arasında yaşadı ve 1956 Melborne olimpiyat oyunlarında İmamali Habibi ile birlikte İran’ın olimpiyat oyunları tarihinde ilk altın madalyalarını kazandı. Tahti İran’da üç kez pehlivanlık güreşinde birinci oldu ve olimpiyat oyunları ve dünya güreş rekabetlerinde 7 madalya kazanarak en çok madalya kazanan güreşçi ünvanını da kazandı.

Bu yıl yine geçmiş yıllarda olduğu gibi Fecr Film Festivali hakkında medyada ve sanal ortamda ve sosyal paylaşım sitelerinde geniş çaplı bilgilendirme çalışması yürütüldü. Biz de bu etkinliğin küçük bir bölümünü sizlerle paylaşmaya çalıştık ve eğer yine fırsat bulursak, bu etkinlikle ilgili son gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

30 Ocak’ta başlayan 37. Fecr Film Festivali 12 Şubat’ta sona eriyor.