Filistin İsrail'in Filistinli bölgelerde cinayetlerini şiddetlendirmek için hazırlıklarıID:40131
Yayınlanma:
03 Şub 19

Siyonist rejimin Ürdün Nehri Batı yakasında el-Halil kentinde uluslararası gözlemcilerden bir grubu ihraç etmeye dayalı girişimi ardından Kuveyt Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi'nden konu ile ilgili olağan üstü toplanmasını istedi.

Siyonist rejim başbakanı Benyami  Netanyahu birkaç gün önce Birleşmiş Milletler gözlemci heyeti-TIPH görev süresinin uzatılmasına  muhalefet etti. 1994 yılında el-Halil kentinde İbrahim camide   Amerika asıllı  aşırı siyonist  Baruch Goldstein'ın otomatik silahıyla açtığı ateş sonuncu 30 Filistinliyi  öldürmesi ve 125'ini de  yaralaması ardından  uluslararası gözlemciler el-Halil kentine konuşlandılar.  Söz konusu heyet el-Halil kentinde insan hakları ihlalleri ve uluslararası insancıl hukukun ihlalleri ile ilgili rapor hazırlamakla görevli idi.
 El-Kudüs El-Arabi yazdığı makalede, " Birleşmiş Milletler uluslararası heyetlerin el-Halil kentinde Filistinlileri destek bağlamında görevlerini yerine getirdiğini ve bu yüzden söz konusu güçlerin varlığının zaruri olduğunu  belirterek dünya toplumunun bir an önce harekete geçerek Goldstein'ın   katliaminin tekrarlanmasına izin vermemeleri gerektiğini"  yazdı.
 Böylece siyonist rejim uzlaşma süreci  ortamı oluşturmak,  uluslararası gözlemciler faaliyetlerini  sabote etmek ve onların faaliyetlerinin devam etmesi veya  faaliyet çapının genişlemesine muhalefet ederek,  Filistinlilere karşı cinayetlerinin yoğunlaşarak devam etmesi için  uygun ortam hazırlıyor.
Korsan İsrail'in Filistin topraklarında egemen kıldığı gergin ve şiddet dolu ortamda uluslararası gözlemciler ve Birleşmiş Milletler Barış güçleri siyonist rejim İsrail'in cinayetlerini ifşa ediyorlar.  Görünüşe göre Netanyahu’nun Birleşmiş Milletler gözlemci heyeti ile ilgili aldığı kararın ilk sebebi  el-Halil kentinde uluslararası gözlemci heyetin siyonistler tarafından  insan haklarının en az 40 bin  kez ihlal etmesi ile ilgili  hazırladığı rapordur.
 Söz konusu heyet ayrıca siyonist işgal site sakinlerinin  el-Halil kentinde bazı arsalar ile ilgili 1929 yılına ait tapuları ile ilgili iddialarını incelemesi ve iddiaların  geçersiz  olduğunu ilan  etti. Buna ilaveten heyet raporu el Halil kentinde site inşaatının uluslararası hukuka göre illegal olduğunu bildirdi.
 Bu yüzden görünüşe göre siyonist rejim başbakanı Netanyahu'nun el-Halil kentinde uluslararası gözlemci heyetin görev süresini uzatmaması,  söz konusu heyetin ifşaatları nedeniyle uygulanan bir cezadır.
Netanyahu Ayrıca Radikal sağcılar,  site inşaatından yana olan  ve en baştan söz konusu heyetin  özellikle el-Halil kantinde çalışmasına muhalefet eden Site sakinlerin  desteğini almaya çalışıyor.  Siyonist rejim parlamentosunun erken seçim tarihinin yakın olması ve İsrail polisinin Netanyahu ile ilgili  çok sayıda suç Dosyası ve yargı soruları  nedeni ile halihazırda yaşanan şartlarda Netanyahu’nun  bu gibi eylemleri daha çok siyasi boyuta sahip olduğu anlaşılıyor.
 Zira böyle bir ortamda Netanyahu'nun,  site inşaatları ve İşgalci girişimleri ifşa edecek her sesi susturması ve tüm uluslararası bildiriler ve anlaşmaları ihlal etmesi bekleniyor.  Korsan rejim,  akabinde uluslararası mercilerde ele alınması  gereken cinayetlerinin daha çok ifşa olması korkusu ile her zaman Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası toplumların heyetleri ve komitelerinin faaliyetlerini sabote etmeye,  bazı ithamlarda bulunarak onların faaliyetlerinin  devam etmesi veya hatta başlamasını engellemeye çalışmıştır. 
Böyle bir tutum, siyonist rejimin uluslararası hukuku sürekli ihlal etmesini daha da gün yüzüne çıkarırken, uluslararası toplum ve özellikle Birleşmiş Milletler'in uluslararası barış ve istikrarı ciddi tehlikeye atan bu rejime karşı ciddi tutum sergilemesini zaruri hale getirmiştir./