Sağlık İlaçta dışa bağımlılık halk sağlığını tehdit ediyor: 500 ilaç piyasada yok!ID:40170
Yayınlanma:
04 Şub 19

Ağrı kesiciden tansiyon ve diyabet ilacına kadar ilaca erişimde ciddi sorun olduğunu vurgulayan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Z. Cenap Sarıalioğlu, 'İlaçta dışa çok bağımlıyız, neredeyse yüzde 60’ı ithal. Maalesef yaklaşık 500 kalem ilaç piyasada yok. Hastalarımız da ciddi sıkıntı içinde' dedi.

Piyasada ilaç bulma konusunda yaşanan sorun bazı hastalar açısından tehlike oluşturmaya başladı. Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, özellikle ithal edilen ilaçlarda sıkıntı yaşandığını söyledi. Sadece ilaç fiyatını düşürmeye yönelik hamleler yerine daha esnek, ilaca odaklı politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirten Çolak, “İlaç fiyatında ekonomiciler, maliyeciler değil, asıl Sağlık Bakanlığı belirleyici olmalı. Bizim önerimiz kur değişikliklerinin yılda bir değil, piyasa şartları içerisinde gerektiğinde küçük oranlarda da olsa yapılması” dedi.

'DIŞA BAĞIMLIYIZ'

Son üç yıldır zamlar nedeniyle ilaç sıkıntısı yaşandığını belirten İstanbul Eczacı Odası Başkanı Z. Cenap Sarıalioğlu ise şunları söyledi: “Temel neden reel döviz kuruyla, Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç için belirlenen döviz kuru arasındaki makasın çok açılmış olması. İlaçta dışa çok bağımlıyız, neredeyse yüzde 60’ı ithal. Yerli ilacın da hammaddesi yurtdışından. 20 Şubat’da yürürlüğe girecek yeni kuru bekleyen firmalar, ürettikleri ilaç adedini azaltıyor veya hiç üretmiyor. Yurtışından getirdikleri ilaçları piyasaya vermiyor. Bu yıl ağustos ayında yaşadığımız döviz krizinden sonra firmalar çok daha fazla tedbir aldı.”

Ağrı kesiciden tansiyon ve diyabet ilacına kadar ilaca erişimde ciddi sorun olduğunu vurgulayan Sarıalioğlu şöyle devam etti: “Bugün maalesef yaklaşık 500 kalem ilaç piyasada yok. Hastalarımız da ciddi sıkıntı içinde. Hastalara üzülüyor, çok ciddi sıkıntıları olabileceğini biliyoruz çünkü. Depoları arıyoruz, onlarda olmadığını öğrenince diğer eczacı arkadaşlarımıza soruyoruz. Üç kutu ilaç alması gerekirken, bulabilirsek bir kutuyla yollayıp, ‘İdare et’ diyoruz. Sorun acil çözülmeli. Geri dönülmez olaylara, hasta kayıplarına yol açabilir. Türkiyenin her yerinde sıkıntı var.”

Yüksek iskonto ve düşük kurdan şikâyet eden ilaç firmalarının gözü 19 Şubat’a kadar açıklanması gereken ve hemen ertesi günü yürürlüğe girecek olan yeni ilaç döviz kurunda. Halen ilaçlar için 2.69 TL’lik sabit Euro kuru uygulanıyor.