Suriye Suriye Anayasa komisyonu 14 Şubat'ta şekillenecekID:40171
Yayınlanma:
04 Şub 19

Türk ve Rus heyetlerin üzerinde çalıştığı Suriye Anayasa komisyonu dün İran’la paylaşıldı. Komitenin Rusya’nın Soçi kentinde 14 Şubat Erdoğan, Putin ve Ruhani görüşmesinde ana hatlarıyla netleşmesi bekleniyor

Suriye’de terörle mücadele sürerken Astana süreciyle siyasi çözümde önemli yol alan Türkiye, Rusya ve İran, Anayasa komisyonu çalışmalarını hızlandırdı. Hafta içi Rusya’ya giden Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın önderliğindeki Türk yetkililer, Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ile görüştü. Suriye krizinin çözümünde önemli olduğu belirtilen Anayasa komisyonu için görüş alışverişinin yapıldığı toplantının ardından önceki gün Rusya heyeti Tahran’a gitti. Lavrentyev ve Verşinin, Rusya Savunma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Şamhani, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Ansari ile bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Anayasa Komitesi’nin kurulması konusu görüşüldü. Aynı zamanda Astana formatında üç taraflı zirveye hazırlık süreci değerlendirildi. Suriye ve Orta Doğu’daki durumun gelişimine ilişkin fikir alışverişi yapıldı” denildi.

14 ŞUBAT’TA ÜÇLÜ ZİRVE

Heyetlerin çalışmalarını tamamlamasının ardından konu 14 Şubat’ta liderlerin önüne gelecek. Rusya’nın Soçi kentinde dördüncü kez Suriye gündemiyle bir araya gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Viladmir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin gündeminde İdlib ve Fırat’ın doğusu konularının yanı sıra Anayasa komitesine son şeklinin verilmesi bekleniyor.

‘SÜRECİ HIZLANDIRDIK’

İstanbul Beyoğlu’nda katıldığı programda Suriye’de kurulması planlanan Anayasa Komisyonu’na ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi: “Suriye’de bir taraftan terörle mücadele için gerekli tedbirleri alıyoruz. Geçen yıllarda ve geçen yıl attığımız adımlar ortada. Diğer taraftan İdlib Muhturası’nı koruyarak sahada ateşkesi sağlamaya çalışıyoruz. Ama en önemlisi siyasi çözüm için özellikle Astana ve Soçi süreçleri ile Cenevre Süreci’ni canlandırarak Suriye’de bir anayasa komisyonunun kurulması için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Önümüzdeki günlerde bu anayasa komisyonunu kurup sivil toplum, rejim ve muhalefeti bir araya getirerek ülke için bir anayasa taslağı hazırlamalarına yardımcı olacağız.”

İŞBİRLİĞİNE DEVAM

Suriye’deki gelişmelerle ilgili görüşmeler yapmak üzere Rusya’ya giden Milli Savunma Bakanlığı heyeti çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Görüşmelerde İdlib’de sürdürülen işbirliğinin önemine ve devamına vurgu yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, Rusya’ya giden heyetin çalışmalarına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasında “Heyetin Rus muhatapları ile yaptığı görüşmelerde İdlib başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler, Astana ve Soçi’de imzalanan mutabakatlar çerçevesinde değerlendirildi” ifadeleri kullanıldı. Açıklama şöyle devam etti:

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

“Bu kapsamda, her türlü provokasyona rağmen, barış ve istikrarın sağlanması için İdlib’de sürdürülen işbirliğinin önemine ve devamına vurgu yapıldı.

Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki durum ile ilgili olarak ise Türkiye’nin, bölgedeki PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütünden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu gözlendi. Bu çerçevede, görüşmelerde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde terörün her türlüsü ile mücadelede karşılıklı işbirliğinin önemi bir kez daha teyit edildi.”