Ekonomi VİŞAD’dan 5 Milyon Dolarlık YatırımID:40183
Yayınlanma:
04 Şub 19

Van İş Adamları Derneği (VİŞAD) Van’dan sonra İran’da da fabrika kuruyor. Teklink Telekom A.Ş genel müdürü ve VİŞAD genel sekreteri Mustafa Çalış tarafından yürütülen görüşmeler, yapılan 5 milyon dolarlık bir anlaşmayla gerçekleştirildi.

VİŞAD son zamanlarda yaptığı çalışmalarda dev projelerle bir yenisini daha ekledi. VİŞAD genel sekreterinin yaptığı görüşmeler ve varılan anlaşmaya göre fabrika İran serbest bölgede kurulacak. Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Çalış, Cihan Group olarak yapılan anlaşma Tahran ve Kum Vali Yardımcıları da hazır bulunduğunu söyledi.

Çalış, Bayb&Bayb (çocuk bezi) ve mavi beyaz (hasta bezi) üreteceğiz. Pazar olarak da ilk etapta İran, Afganistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Pakistan’ı belirledik. İnşallah süreç itibariyle diğer ülkelere de bu hizmeti götüreceğiz, dedi.

Ayrıca Teknoloji, Gıda, Medikal, Petrol alanında da çeşitli anlaşmaları da görüştüklerini belirten Çalış, İran pazarı bizim için son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

 VİŞAD, 2018’de Van’ın Gevaş ilçesinde 7 bin kişinin istihdam edildiği tekstil fabrikasının kurulmasına öncülük etmişti.

Teklink Telekom A.Ş olarak Van’da IP Telefon santrali, Bulut telefon santrali, Çağrı Merkezi gibi alanlarda faaliyet göstererek hem üretim, hem de istihdam sağlıyor.