Venezuella Maduro'dan İspanya Başbakanı Sanchez'e: Elleriniz Irak işgalcileri gibi kana bulandıID:40196
Yayınlanma:
04 Şub 19

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalif lider Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan Avrupa ülkelerini darbecilikle suçladı.

Ülkenin kuzeyindeki bir askeri geçit töreninde konuşan Maduro "Bu ülkenin meşru devlet başkanı olarak vatanımı gerekirse kendi canım pahasına koruyacağım" dedi.

Maduro, kendisini devlet başkanı olarak tanımadığını açıklayan ilk siyasetçilerden biri olan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'e ise şöyle seslendi:

"İspanya hükümeti korkakça felakete sürükleniyor. Bay Pedro Sanchez bir gün bu darbe, bu müdahalecilik bittiğinde elleriniz kana bulanmış olacak, tıpkı Joze Maria Anzar'ın ellerinin Irak savaşında kana bulanmış olması gibi.

"Tarih sizi Donald Trump'ın müdahaleciliğinin kuklası olmak için kendini kullandıran bir budala olarak yazacak."

İspanya'nın eski başbakanı Joze Maria Anzar, ABD liderliğindeki Irak işgaline destek vermiş, ilerleyen yıllarda bu karar ülke içinde çokca eleştirilmişti.

İspanya'nın yanı sıra İngiltere, İsveç, Avusturya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Almanya ve Hollanda da muhalif lider Juan Guaidó'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

Avrupa Birliği üyesi 28 ülke, Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro'ya 4 Şubat'a kadar erken genel seçim çağrısı yapması için süre vermişti.

Birlik üyesi ülkeler, bu süre zarfında erken seçim kararı alınmaması durumunda Guaido'ya destek verileceği belirtilmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro'yu keyfi bir diktatörlükle iktidarda kalmakla suçladı.

Justin Trudeau, Maduro yönetimini, barışçıl göstericilere karşı aşırı güç kullanmakla suçladı.

GuaidoTelif hakkı
Image captionJuan Guaido

Rusya: İçişlerine müdahale

Rusya ise Juan Guaidó'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyan Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanımalarını, "iktidarın yasa dışı olarak ele geçirilmesini meşrulaştırma" olarak tanımladı ve bunun içişlerine müdahale sayılacağını kaydetti.

Maduro'dan iç savaş uyarısı

Nicolás Maduro ise dün akşam devlet televizyonuna verdiği mülakatta "Ültimatomlara boyun eğmeyiz" dedi ve erken seçime gidilmeyeceğini söyledi.

Maduro, "Seçimler 2024'te yapılacak. Avrupa'nın ne dediği umurumuzda değil" dedi.

Venezuela'ya yönelik yeni yaptırımları devreye sokan ABD Başkanı Donald Trump'ı da hedef alan Maduro, 'Ülke iç savaşa gidebilir mi?' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bugün kimse bu soruya net bir yanıt veremez. Her şey kuzeydeki imparatorluk (ABD) ile müttefiklerinin delilik ve saldırganlık düzeyine bağlı olacak."

Venezuela ordusu Devlet Başkanı Maduro'yu desteklemeye devam ediyor.Telif hakkı
Image captionVenezuela ordusu Devlet Başkanı Maduro'yu desteklemeye devam ediyor

Trump: Askeri müdahale seçeneği de masada

ABD Başkanı Trump ise CBS televizyonuna verdiği röportajda, Venezuela'ya yönelik olarak askeri müdahale seçeneğinin de masada olduğunu söyledi.

Trump, "Kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz ve ülkemizi korumak adına gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Maduro ise ABD'nin Venezuela'ya yönelik olası bir askeri harekatına karşı Donald Trump'ı uyardı ve "Vietnam'da yaptığınız hatayı tekrarlamayın" dedi.

maduro destekçilerinin gösterisiTelif hakkı

Protestolar devam ediyor

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta Cumartesi günü düzenlenen hükümet karşıtı ve hükümet yanlısı protestolara binlerce kişi katıldı.

Venezuela ordusu Maduro'yu desteklemeye devam ediyor. Ancak Cumartesi günü Hava Kuvvetlerinden general Francisco Yanez istifa ederek kendisini geçici başkan ilan eden Guaidó'ya desteğini açıkladı.

Yanez bugüne kadar muhalefeti destekleyen en üst düzey ordu mensubu oldu.

Juan Guaidó geçen hafta Venezuela ordusu yetkilileriyle Maduro'nun devrilmesi için gizli görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı. Guaidó, Çin'le de temasa geçerek Pekin yönetiminden Maduro'ya sağladıkları desteği kesmelerini talep etmişti.

Guaidó Venezuela'nın herhangi bir bölgesini kontrol etmiyor. Amacı, üke dışında insani yardım merkezleri oluşturarak toplanan yardımların Venezuela'ya sokulması için ordu üzerinde baskı kurmak.

Maduro ise söz konusu yardımların ülkeye sokulmayacağını söylüyor. Devlet Başkanı Cumartesi günü destekçilerine "Biz hiçbir zaman dilenci, bir toplum olmadık, hiçbir zaman da olmayacağız" diye seslenmişti.BBC