Suriye Suriye Muhalefeti Yüksel Müzakere Komitesi, IKBY Eski Başkanı Barzani İle GörüştüID:40224
Yayınlanma:
05 Şub 19

SMYK heyeti, Barzani’den Suriye krizinin çözümü için rol üstlenmesini istedi.

SMYK heyeti, Barzani’den Suriye krizinin çözümü için rol üstlenmesini istedi.

Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Nasır Hariri ve komite üyelerinden oluşan heyetle gerçekleşen görüşmenin ardından Barzani’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, görüşmede Suriye krizi ve geleceğinin ele alındığı belirtildi.

Konuk heyet Barzani’den Suriye krizinin çözümü konusunda rol üstlenmesini istediği kaydedildi.

Öte yandan, Suriye Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Nasır Hariri başkanlığındaki heyet, IKBY Parlamentosu’nda KDP grubuyla bir araya geldi.

Toplantının ardından basın açıklaması yapan konuşan SMYK Başkanı Nasır Hariri, Roj Peşmergelerinin Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik boşluğunu doldurması gerektiğini belirtti.

Hariri, “Biz oluşacak boşluğu dolduracak bir gücü ihtiyaç duyuyoruz. En uygun olanı, Suriyeli olup bizim prensiplerimize inanan ve bölge halkından olan bir gücün olması. Suriye ordusundan ayrılan, Kürdistan Bölgesi’nde eğitim gören ve sayıları çok olan Kürt kardeşlerimiz var. Onlarla aynı prensipleri paylaşıyoruz. Roj Peşmergeleri ve diğer farklı kesimlerden oluşan bazı güçlerle birlikte o bölgenin korunması ve Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi için en iyi tercih olacaktır” diye konuştu.

Bunun yanı sıra, Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi ve Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi üyesi İbrahim Biro, “Barzani, Fırat’ın doğusunda bir savaş meydana gelmesini istemiyor. Suriye muhalefeti ve ENKS’nin Fırat’ın doğusuna ilişkin çözüm önerisi Sayın Barzani’nin görüşlerine yakın. Bölgede savaşsız bir çözümden yana” dedi.

K24’e konuşan Biro,ABD’nin 2014 ylından itibaren PYD’de değişim yapmak istediğini belirterek, “Ancak PYD’nin siyaseti değişmedi. ABD, çekilme sürecinden sonra başka bir şekilde PYD’de değişimler yapmak isteyecektir ya da onu bölgeden uzaklaştıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Biro, “PYD, her ülkenin ajandasına göre çalışabilir” diyen Biro, “Yaşananların sorumlusu PYD’dir ancak Kürtler PYD’nin Suriye’de ‘Kürt’süz çözüm’ projesinin bir parçası olmayacak” ifadelerini kullandı.

İbrahim Biro, PYD’nin herşeyi Suriye hükümetine teslim etmek istediğini ancak ABD’nin buna karşı çıktığını söyledi.

Rusya’nın PYD’ye bağlı Özerk Yönetim’in herşeyi hükümete teslim etme isteğini desteklediğini belirten Biro, “Ancak ABD, İran ve Suriye hükümetinin Fırat’ın doğusuna geçmesini istemiyor” dedi.

ENKS’nin Türkiye ile ilişkilerine değinen Biro, “ENKS baştan beri, Kürtlerin Türkiye ile savaştan bir çıkarı olmayacağını söylüyor. Türkiye ile dost olmak, düşman olmaktan iyidir düşüncesini paylaşıyoruz” diye konuştu.