Yemen Ordu Ve Halk Komiteleri Cizan Ve Asir’de Operasyon DüzenlediID:40226
Yayınlanma:
05 Şub 19

Yemen Hava Kuvvetleri, Yemen’in Asir kentinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği Koalisyon güçlerini El-Mesir isimli insansız hava aracıyla hedef aldı.

Yemen Hava Kuvvetleri, Yemen’in Asir kentinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği Koalisyon güçlerini El-Mesir isimli insansız hava aracıyla hedef aldı.

El-Mesire televizyonuna konuşan Yemenli askeri kaynaklar, Asir’de Suudi Arabistan güçlerinin insansız hava araçlarıyla hedef alındığını bildirerek, ayrıntı vermekten kaçındı.

Geçtiğimiz Ocak ayının 5’inde Yemen Ordusu tarafından Asir’deki Suudi güçlerine El-Mesir insansız hava aracı ile saldırı düzenlenmiş ve Koalisyon güçleri saflarında büyük kayıplar yaşanmıştı.

CİZAN’DA SUUDİ GÜÇLERİNE OPERASYON

Öte yandan, Yemen Ordusu ve Halk Komiteleri, Cizan’da da Suudi Arabistan askerilerinin bulunduğu kalabalığa operasyon düzenledi.

Meşal dağı bölgesinde pusu kurularak düzenlenen operasyon neticesinde çok sayıda ölü ve yaralının olduğu kaydedildi.

Yemen Esirler Komisyonu Başkanı Abdulkadir Murteda ise yaptığı açıklamada, Cizan’daki operasyonda bazı Suudi askerlerinin esir alındığını ve aralarında üst rütbelilerin de bulunduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra, Yemen'de savaşan taraflar Hudeyde'de Birleşmiş Milletlere ait gemide bir araya geldi. Tarafların geçen yıl varılan ateşkes anlaşmasına yönelik adımları ele aldıkları belirtildi.

Yemen'de yaklaşık dört yıldır devam eden savaşta taraflar, Hudeyde Limanı'nda Birleşmiş Milletler'e ait bir gemide buluştu. Ensarullah Hareketi ile Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi güçleri arasındaki görüşme, Hudeyde kentindeki ateşkesi gözlemlemek üzere görevlendirilen BM misyonuna başkanlık eden Hollandalı emekli general Patrick Cammaert'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Ensarullah Hareketi’nin Mansur Hadi güçlerinin denetimindeki bir görüşme yerine karşı çıktıkları için söz konusu geminin tercih edildiği belirtildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında İsveç'te varılan anlaşma, tarafların 7 Ocak'a kadar Hudeyde'den tüm kuvvetlerini çekmesini ve burada bir insani yardım koridoru oluşturulmasını öngörüyordu. Ancak şehrin ve limanlarının kontrolü konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine bu gerçekleştirilememişti.