Suriye Faysal Mikdat: Arap Birliği’ne Dönüşümüz İçin Sunulan Tüm Şartları ReddettikID:40228
Yayınlanma:
05 Şub 19

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşüyle ilgili sunulan her türlü şartı reddettiklerini söyledi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşüyle ilgili sunulan her türlü şartı reddettiklerini söyledi.

İRNA’da yer alan habere göre, Faysal Mikdad, dün yaptığı açıklamada, Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşü için yapılan dayatmacı çabaların faydasız olacağını belirtti.

Faysal Mikdat, “Ülke krizinde teröristlere yardım ve destek veren Batılı ülkeler askeri yollarla ulaşamadıkları emellerini şimdi siyasi yollardan dayatmaya çalışıyorlar ama asla başaramayacaklar. Çünkü Suriye halkı özgür, bağımsız ve hakimiyet sahibidir” dedi.

Suriye’nin kendi toprakları üzerinde dünyanın en büyük ve en hırçın terör saldırısına karşı koyduğuna vurgu yapan Mikdat, kahraman ordusu, halkının vatanseverliği ve müttefiklerinin desteği ile terörü ağır hezimetlere uğrattığını söyledi. Suriye topraklarının büyük çoğunluğunun başarıyla terörden kurtarıldığını kaydeden Mikdat; kurtarılan bölgelerde güvenlik, istikrar ve normal yaşamın yeniden hüküm sürmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Mikdat; bir kısım devletlerin Suriye’nin terörden kurtulup güvenlik ve istikrarın sağlanmasından rahatsız olduklarına dikkat çekerek, “Terörle mücadele ve çözüm sağlama çabalarımızı sabote etmeye çalıştılar. Sivillere karşı kimyasal silah saldırıları senaryoları hazırlanarak Suriye devleti ve ordusunu suçlamaya çalıştılar. Böylelikle dayatmalarda bulunup müdahale bahanesi yaratmak istediler” ifadelerini kullandı.

Arap Birliği 2011'de Suriye krizinin başlamasıyla birlikte, Şam yönetimine baskı yapmak için Suriye'nin Arap Birliği üyeliğini askıya almıştı.