Ekonomi 140 milyon dolarlık kripto para 'kilitlendi'ID:40231
Yayınlanma:
05 Şub 19

Kanada'nın en büyük kripto para borsası Quadriga, sahibinin ani ölümü sonrası yaklaşık 140 milyar dolarlık kripto paraya ulaşamıyor. 30 yaşında ölen Gerald Cotten, fonların ve kripto paranın yönetimindeki tek yetkili isimdi.

Kanada’nın en büyük kripto para borsası, kurucusunun aniden ölmesi sonrası dizüstü bilgisayarda saklı yaklaşık 140 milyon dolar değerindeki dijital paraya ulaşılamadığını açıkladı.

Kripto para borsası Quadriga, konkordato başvurusu yapmış ve 137 milyon dolar değerindeki kripto paranın kayıp olduğunu duyurmuştu. Borsanın kurucusu Gerald Cotten’ın geçen aralıktaki ölümünün ardından borsa, kripto para rezervlerini bulamıyordu. 30 yaşındaki Cotten, fonların ve kripto paranın yönetimindeki tek yetkili ve sorumlu isimdi. 

EŞİ: ŞİFREYİ BİLMİYORUM

Nova Scotia eyaletindeki Yüksek Mahkemeye yapılan başvuruda, Cotten’ın eşi Jennifer Robertson “Şirketin tüm işleri eşimin diz üstü bilgisayarındaydı ve bilgisayarın şifresini bilmiyorum. Tekrar tekrar aramama rağmen, şifreyi hiçbir yerde yazılı halde bulamadım” dedi.

Şirketin şifreleri bulmak için bir uzman tuttuğu ancak şu ana dek pek bir ilerleme kaydedilemediği vurgulandı.

115 BİN KULLANICININ PARASI VAR

115 bin Quadriga kullanıcısının, şahsi hesaplarında şirketin nakit ödeme taahhütleri ve kripto paralar bulunduğu kaydedildi. Şirketin yaklaşık 55 milyon doları gerçek nakit olmak üzere, 190 milyon dolar borçlu olduğu tahmin ediliyor.

ÇEVRİMDIŞI TUTULUYORDU

Başvuruda, Quadriga’nın elindeki kripto paraların büyük bölümünün bilgisayar korsanlarına karşı önlem olarak çevrimdışı tutulduğu vurgulandı.

Quadriga’nın nakit akışı sorunları, Ocak 2018’de Kanada Bankası CIBC’nin, paranın gerçekte kimlere ait olduğunu tespit etmekte zorlanmasının ardından, şirketin hesabındaki yaklaşık 20 milyon doları dondurmasının ardından başlamıştı. Cotten’ın ölümüyle sorunlar daha da büyüdü. Crohn hastalığı olan Gerald Cotten, Hindistan’da seyahat ettiği sırada ani bir şekilde hayatını kaybetmişti. (BBC Türkçe)