Suriye ABD ordusuna ait 150 kamyon Suriye’ye girdiID:40250
Yayınlanma:
06 Şub 19

Amerika bir yandan Suriye’den çekileceği iddiasında bulunurken, öbür yandan bu ülkeye silah ve askeri teçhizat sokmaya devam ediyor.

Bu çerçevede Salı günü Amerikan ordusuna ait 150 kamyon taşıdıkları askeri teçhizatla birlikte Suriye topraklarına girdiler.

Oysa bundan önce ABD Başkanı Donald Trump 19 Aralık 2018’de Amerikalı askerleri bir an önce Suriye topraklarından çekeceğini açıklamıştı.

Anadolu haber ajansının haberine göre, askeri teçhizat, zırhlı araç ve elektrik generatörleri taşıyan 150 kamyon Kuzey Irak’ın Simalka sınır kapısından Suriye’nin Haseke eyaletine geçiş yaptılar.

Söz konusu kamyonlar çok amaçlı kullanılan zırhlı araçları taşıyordu. Amerika daha önce bu tür araçları Suriyeli Kürtlerin silahlı örgütü PYD/YPG’ye vermişti.

Amerika devleti terörle mücadele bahanesi ile illegal bir şekilde ve Suriye devletinin izli olmaksızın bu ülkede asker bulunduruyor. Oysa ABD Başkanı Donald Trump bizzat Suriye’de başta IŞİD olmak üzere tekfirci terör örgütlerini Amerika kurduğunu itiraf etmişti.