Yemen Af Örgütü: BAE, Yemen’de Savaşan Milis Gruplara Batı Menşeli Silahları Sevk EdiyorID:40311
Yayınlanma:
07 Şub 19

Uluslararası Af Örgütü, Yemen'de Ensarullah Hareketi’ne karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon bünyesinde savaşan milislere Batı menşeli silahların Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden sevk edildiğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, Yemen'de Ensarullah Hareketi’ne karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon bünyesinde savaşan milislere Batı menşeli silahların Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden sevk edildiğini açıkladı.

Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait kuvvetler, kimseye hesap vermeyen ve savaş suçu işledikleri bilinen Yemen'deki milislere Batılı ve diğer ülkelerden satın aldıkları milyarlarca dolar değerindeki silahları dağıtıyor” ifadelerine yer verildi.

Aralarında BAE’nin de bulunduğu Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyon tarafından desteklenen milis kuvvetlerinin çoğalmasının "Yemen'deki insani durumu daha da kötüleştirdiğini” kaydeden Af Örgütü'nün silah kontrolü ve insan hakları konularındaki araştırmacısı Patrick Wilcken, 2015 yılından bu yana devam eden savaş nedeniyle şu ana kadar binlerce insanın öldüğünü ve milyonlarca sivilin de açlık tehdidiyle yaşadığını belirtti.

Wilcken, Araştırmacı Gazetecilik İçin Arap Muhabirler adlı gazeteci grubunun raporlarına atıfta bulunarak ABD ve İngiltere menşeli silahların El Kaide ile IŞİD'in eline geçtiğini de belirtti.

Af Örgütü ayrıca, Yemen'de savaşan taraflara silah yardımı yapan ülkelere, bu silahların insan haklarını ihlal edecek şekilde kullanılmayacağına dair "ciddi bir risk kalmayana kadar” silah satışının durdurulması yönünde çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyona silah ve istihbarat konusunda destek veren Batılı ülkeler, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından Yemen’deki savaşın bitirilmesi için baskı yapmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’de çeşitli insan hakları ihlalleri işlediğini ve bu ihlallerinin ‘savaş suçu’ niteliğinde olabileceğini açıklayan Uluslararası Af Örgütü iddiaların soruşturulmasını talep etmişti.