Gündem Kartal'da çöken binada kurtarma çalışmaları devam ediyorID:40319
Yayınlanma:
07 Şub 19

Kartal'da binanın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a yükseldi. Ekiplerin arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'taki Yeşilyurt Apartmanı'nın dün saat 16.00 sıralarında çökmesinin ardından bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmaları gece de devam etti.

İstanbul Valisi Yerlikaya, 3 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. Çalışmalarda şu ana kadar 10 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 13 kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

Küçük Havva kurtarıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya çalışmaların devam ettiğini belirtmiş, "Enkazın altında Havva isimli bir kızımızla AFAD ekipleri konuştu. İnşallah ona da kavuşacağız." müjdesini vermişti. 

 

 

Bir süre sonra ekipler 5 yaşındaki Havva Tekgöz'ü kurtardı. Küçük Havva 18 saat sonra enkazdan çıkarıldı.

Bakan Kurum ve Soylu olay yerinde incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla olay yerine giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı. 

"Göçük altından sesler alıyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da çöken binanın göçüğü altından sesler aldıklarını belirtti. 

Bakan Kurum, enkazda ekiplerin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Valiliğimiz koordinasyonunda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, AFAD ekiplerimiz ve artık makine ekipman da işin içine girdi, gündüz artık daha iyi ortamlarda, iyi şartlarda ekiplerimiz çalışabiliyorlar. Göçük altından sesler alıyoruz. İnşallah oradaki yaralı vatandaşlarımıza da hızlı bir şekilde erişeceğiz. Tekrar tüm milletimizin başı sağ olsun. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şimdi yaralı vatandaşlarımızı hep birlikte hastanede ziyaret etmeye gideceğiz ve burada ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışacak." diye konuştu.

Ekipler, cihazlar yardımıyla göçük altından gelen sesleri dinleyerek, yaşam belirtisi gördükleri noktalara ulaşmaya çalışıyor. 

"Valimizin verdiği bilgi haricinde bilgilere itibar etmeyin"

Kurum, bir gazetecinin enkazda kaç kişinin olduğuna ilişkin sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Bunları dün de hem Bakanımız hem Valimiz ifade ettiler, evet yani bizim de tespitlerimiz var. Ama şu an gereksiz sayı vermenin kimseye faydası yok. Dolayısıyla enkaz altında kalan biz vatandaşımızın sayısını biliyoruz, tahmin ediyoruz ancak bakın 13 tane vatandaşımızı kurtardık, daha 24 saat geçmeden ve hala aşağıdan ses alıyoruz. Binada mevcut oturanların dışında da misafir olarak gelenler de var, hepsine ulaşacağız inşallah. Ekiplerimiz hızlı bir şekilde çalışıyor, şu an zaten valiliğimiz saat başı bilgilendiriyor herkesi. O bilgilendirmenin dışında da bilgilere itibar etmezsek iyi olur."

"Alanda ruhsat dışı yapılar var"

Kurum, iki yan binanın da takip edildiğini ve şu an için binalarda herhangi bir risk olmadığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alanın geneline baktığınızda maalesef ruhsat projelerinin dışında yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9, 10 katlı binalar mevcut. Bu binaların da il müdürlüğümüz bünyesinde tespitlerini yapıyoruz. Bu tespitler çerçevesinde de risk taşıyan binalara da tutulacak tutanaklar ve bilirkişi raporları doğrultusunda işlem yapacağımızı da buradan ifade etmek isterim. Bizim için vatandaşımızın canı, malı her şeyden önemli. Dolayısıyla riskli gördüğümüz alanda ne kadar bina varsa da bu kurtarma çalışmaları neticesinde, bitiminde o binalarla ilgili de bilirkişi raporları doğrultusunda işlemler yapılacak." 

"Yaralıların durumu iyi"

Bakan Kurum, hastanedeki yaralıları da ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere bilgi veren Kurum, "13 yaralı vatandaşımız var, hamdolsun hepsinin sağlık durumu iyi gözüküyor." dedi. 

Kurum, hava kararmadan göçük altındaki tüm vatandaşlara ulaşmak istediklerini söyledi. 

"Umutlarımız göçük altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmak"

İçişleri Bakanı Soylu, umutlarının göçük altında kalan vatandaşları sağ salim kurtarmak olduğunu söyleyerek, "Hem arkadaşlarımızın çalışmalarına dua edelim hem de enkaz altındakilerin kurtulmalarına dua edelim. Diğer tespitler yapılıyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı kendi çalışmalarını, Çevre Şehircilik Bakanlığımız kendi çalışmalarını yapıyor. Arkadaşlarımız şu anda göçüğün altında büyük bir gayretle çalışıyor."

Binada misafirler de vardı

Bakan Soylu, "Haber alınamayan kaç kişi var ?" şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Şu an bizim elimizde tespitler var. Müsaade ederseniz bu rakamları tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim. Çünkü bu konularda vereceğimiz bir rakam bizi kendi adımıza bir spekülasyona iter. Onun için izniniz olarsa bizim elimizde rakamlar var. Bu rakamlarla ilgili Sayın Valimiz açıkladı. Hanede 40 kişi oturuyor toplam. Misafirler de var. Misafirlerle ilgili ulaştıklarımız var, ulaşamadıklarımız var. Onun için vereceğimiz bir rakam farklı sonuca yol açar."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u arayarak bilgi aldığını dile getirerek, "5 dakika önce de kendilerine bilgi arz ettik son durumla alakalı... Bu konuda elimizde ne bilgi varsa açık bir şekilde tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz ama takdir edersiniz bunlar acı olaylar, söylediğimiz sözün telafisi sonradan mümkün olmaz. O yüzden mümkün olduğunca en net bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Yaralı olarak enkazdan çıkarılanlar

1- Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında, genel durumu iyi, Bezmialem Dragos Hastanesi)

2- Halil İbrahim Alemdar (23 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

3- Adem Alemdar (47 yaşında, ameliyat oldu, yoğun bakımda, Kartal EAH) 

4- Safiye Alemdar (44 yaşında, ameliyatta, Kartal EAH) 

5- Adile Oral (77 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

6- Nazan Tekgöz (37 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

7- Güler Yılmaz (56 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

8- Bahriye Aktar (75 yaşında, yoğun bakımda, Kartal EAH) 

9-Tayyip Mahmut Alemdar (9 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

10- Ali Alemdar (75 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

11- Hüsniye Yaman (59 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

12- Leyla Yaman (63 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH) 

13- Azra Havva Tekgöz (5 yaşında)

Hayatını kaybedenler

1- Ayşe Alemdar (45 yaşında) 

2- Yıldız Gündüzoğlu (33 yaşında) 

3- Kimlik tespit çalışmaları sürüyor  

4- Kimlik tespit çalışmaları sürüyor  

5- Kimlik tespit çalışmaları sürüyor  

6- Kimlik tespit çalışmaları sürüyor  

Binanın yakınındaki 7 bina boşaltıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, çöken binanın yakınındaki 7 bina emniyet amaçlı boşaltıldığını, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonun sürdüğünü duyurdu.

Kurtarma çalışmalarının sürdüğü noktada açıklama yapan Kurum, yıkılan binanın yanındaki binada da tespitler yaptıklarını belirterek, "Binanın hem zemin hem de bodrum katındaki taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığını gördük. Bir kaç kolon ve perde yıkılmış durumda" dedi.

Yanındaki binanın da risk teşkil ettiğini dile getiren Kurum, şunları söyledi:

"Yıkılma yönünü incelediğinizde kurtarma operasyonunun yapıldığı alana doğru yıkılma ihtimali var binanın. Hem AFAD Başkanlığımız hem de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzce bina anlık takip ediliyor. Şu an için binada bir hareketlilik söz konusu değil. Anlık takip ediyoruz. Olası bir problemde de kurtarma yapan arkadaşlarımızı uyaracak bir sistem de geliştirdik.

Kurtarma operasyonuna verdiğimiz bu destekten sonra 5 ayrı noktada kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu noktalarda da vatandaşımızı hem görsel hem işitsel olarak duyduğumuz alanlar var. Bu alanlarda da inşallah kısa zamanda vatandaşımıza erişeceğiz. Bu binanın etrafındaki toplam 7 binayı da emniyet amaçlı boşalttık. Çünkü emniyet amaçlı olası bir problemde o binaların da etkilenme durumu var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz gerekli tespitleri yapıyor."

Alanda ruhsatı olan ancak iskanı olmayan bir çok bina mevcut olduğunu belirten Bakan Kurum, sözlerini, "İmarda 5-6 kat görünüp yerinde 8-10 kat olan binalar var. Bunların tespitlerini yapacağız. Şu an önceliğimiz göçük altındaki vatandaşlarımızın hayatı. Bu çalışmayı bütün birimlerimiz gayretli bir şekilde sürdürüyor" diye tamamladı. 

Öte yandan İstanbul Valiliği, güvenlik gerekçesiyle tahliye edilen riskli binalardan Yunus Apartmanı'nın durumunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik heyetince lazer yöntemiyle sürekli takip edildiğini açıkladı.

Vali Yerlikaya, Yunus Apartmanı'nın durumunun kritik olduğunu söyledi. 

 

"Hiçbir tedbir almadan ilaveler yapılırsa risk büyüyor"

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, olayın hemen ardından İstanbul Valisi Yerlikaya'yı arayarak bilgi aldı. Daha sonra olay yerine gelen Yıldırım burada açıklama yaptı.

Yıkılan binanın 3 katının kaçak olarak yapıldığına değinen Yıldırım, şunları söyledi: 

"Allah böyle afetleri ve acıları bir daha yaşatmasın. Bu olay bize şunu gösteriyor. Emniyet her şeyden daha önemli. Aşırı iştah yüzünden kurallara, kaidelere, fennine, tekniğine uymadan 'Aman bir şey olmaz. Benim temelim sağlam, demirim fazla.' gibi düşüncelerle yapılmış binanın üzerine hiçbir tedbir almadan ilaveler yaparsanız büyük bir riskle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz oluyor."

7 katlı binada 14 daire bulunuyor

Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ yaptığı açıklamada, 7 katlı binada 14 daire olduğunu söyledi.

Dağ, binada oturanların yakınlara göre enkaz altına 15 civarında kişinini bulunduğunu ifade ederek, altta bulunan konfeksiyon atölyenin ise boş olduğunu dile getirdi.

İtfaiye, polis, sağlık ve AFAD ekiplerinin enkazdaki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bölgeye gelen çok sayıda sağlık ekibi yaralılara ilk müdahale için hazır bekliyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak'ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir." denildi. 

Binada 43 kişi kayıtlı

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, binada kayıtlı 43 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, olayın başından itibaren itfaiye, UMKE ve 112 ekipleriyle birlikte kurtarma çalışmalarını yürüttüklerini söyleyerek, "Olay yerindeki kurtarma personelimize ilaveten ihtiyaç halinde çalışmak üzere çevre illerden de personel temin ediyoruz." dedi. 

 

Soruşturma başlatıldı

Bu arada, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine derhal soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, olay yerinde inceleme yapmak üzere 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili, 2 Cumhuriyet Savcısının görevlendirilerek olay yerine intikal ettikleri aktarıldı.

Açıklamada, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmaların titizlikle yürütüldüğü bilgisi verildi.

"Bina 16.00 civarında yıkıldı"

Olay yerinde açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çöken binayla ilgili bilgileri paylaştı.

Yerlikaya, Kartal Cevizli Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta çöken 7 katlı binanın enkazında incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Yerlikaya, 18 numaradaki apartmanın saat 16.00 civarında yıkıldığını kaydetti.

Bu olayın kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Öncelikle ilçemize, mahallemize, tüm İstanbulumuza geçmiş olsun diyoruz. Bu enkazın altındaki yaralılarımıza ulaşmak için arama kurtarma ekiplerimiz çalışıyor. Bu üzücü olay olur olmaz 3 dakika içerisinde ambulanslarımız 112 acil komutadan, büyükşehirimizden itfaiyelerimiz, arama kurtarma, aynı zamanda AFAD ekiplerimiz buraya geldi.

Bir yaralımız daha çıkıyor. Arama kurtarma çalışması çok değerli bir iş. Burada biz komşularımızın, mahallelilerimizin buradaki arama kurtarma çalışmasının sessiz ortamda, sıhhatli ortamda, ulaşılabilir bir ortamda olması için bize yardımcı olması lazım.

Emniyetimiz, zabıtamız bu alanında arama kurtarma araçlarına ve özellikle ambulansların ulaşması için gayret sarf ediyor. Biz bu vakte kadar devamlı olay yerine gelen hemşehrilerimiz ki, onlar da bizim gibi sizler gibi çok üzülüyor, onlardan yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu konuda polisimize ve zabıtamıza zorluk çıkarmamalarını istirham ediyoruz. Sizler aracılığıyla tekrar hemşehrilerimden bunu rica ediyorum." 

"Çalışmalar kesintisiz sürecek"

Yerlikaya, havanın kararmasının ardından enkaz bölgesinin aydınlatılacağını dile getirerek, arama ve kurtarma tamamlanıncaya kadar çalışmaların kesintisiz süreceğini kaydetti.

Yerlikaya, "Duamız enkaz altında olan kardeşlerimize. İnşallah onları sağlıklı, sıhhatli bir şekilde bu enkaz altından en kısa zamanda çıkarmak en büyük temennimiz ve duamız" dedi.

"3 kat kaçak ve iskansız"

Yerlikaya, gazetecilerin "binanın hasarlı olduğu, bu nedenle çökme yaşandığının söylendiği, binada kaç kişinin bulunduğu" şeklindeki soruları üzerine, şunları kaydetti:

"Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7, 14 daire olduğu ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu az önce kaymakamımız bana arz etti. Bildiğimiz bilgi bu. Aynı şekilde Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle de az önce görüştüm. Onlar bana belge de verdiler. Buranın 1992 yılından ruhsatlı olduğu, 5 katlıya ruhsat olduğunu ama daha sonra 3 kat kaçak yapıldığı ve iskansız olduğunu söylediler."

"Olayın nedeni araştırılıyor"

Patlama iddialarına ilişkin de Yerlikaya, olayın neden kaynaklandığının araştırıldığını belirterek, "İtfaiye dairesi, enkazla ilgili arama kurtarma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve bütün mühendisler burada. Olay daha çok sıcak. Şu anda odaklandığımız bir konu var, can. Onları bir an önce oradan almamız lazım." ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, enkazın altında kaç kişi bulunduğuna ilişkin çeşitli rakamların olduğunu ifade ederek, şu anda sayı belirtmesinin doğru olmayacağını, bunu netleştirince kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürünün söylediğine göre, tekstil atölyesinin işletme ruhsatı olmadığını belirten Yerlikaya, "Dakikalar, saniyeler bizim için çok önemli. Oradakiler belki bizim sesimizin çoğunu duyuyor. Onlara ulaşmak için gelin bu alanı güvenli, sıhhatli, teknolojiye uygun bir arama kurtarma atmosferi haline getirelim" diye konuştu.

"Sessizliğe ihtiyacımız var"

Öte yandan Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Arama kurtarma çalışmalarımızda sessizlik çok önemli. Değerli vatandaşlarımız lütfen olay yerini boşaltalım. Sessizliğe ihtiyacımız var. Tüm arama kurtarma ekiplerimizle birlikte duyarlılığınızı ve desteğinizi bekliyoruz" çağrısında bulundu.

 

 

Binanın çökme anı kamerada

Binanın çökme anı çevredeki bir güvenlik kamerasına yansıdı.

Yayın yasağı getirildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturması yürütülen Kartal'da 7 katlı binanın çökmesi olayı ile ilgili olarak yayın yasağı kararı verildi.