Suriye Hama'da 7 sivil patlamada öldüID:40361
Yayınlanma:
08 Şub 19

Suriye'nin Hama ilinin doğusu Selemiye ilçesinin doğu kırsalında yer alan Resm el Ahmar Köyü arazilerinde terör örgütü IŞİD’in ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce vatandaşların arazilerine yerleştirdikleri bir mayın patladı.

SANA muhabiri köy ahalisinin bugün tarım arazilerinde çalıştıkları sırada IŞİD’ten kalma bir mayının patladığını belirtirken, bunun sonucunda 7 sivil vatandaşın öldüğünü, 1 vatandaşın da yaralandığını aktardı.

Adlarında farklı özlerinde aynı olan teröristler bulundukları tüm bölgelerde sivillere zarar verme amacıyla özel ve kamu mülklere bomba düzenekleri ve mayınlar yerleştiriyor.

Bu arada Deyrezzor ilinde IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde terör kalıntılarını temizleme ve vatandaşların güvenliğini sağlama amaçlı arama tarama operasyonları sırasında IŞİD’in Meyadin kenti yakınlarında roket imalatında kullandığı bir atölye bulundu.

Deyrezzor İl Emniyet Müdürü Nizar Hasan SANA muhabirine yaptığı açıklamada; polis güçlerinin sürdürdükleri arama tarama operasyonları sırasında Meyadin kentine 2 km uzaklıkta bulunan  antik Rahbe Kalesi civarında teröristlerin bir mevkiini bulduklarını ifade etti.

Hasan teröristlerin ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce kullandıkları mevkide; IŞİD’in vahşice katledip gömdüğü sivillere ait toplu mezarların da bulunduğunu söyledi. Mevkide IŞİD’in eğitim amaçlı olarak kullandığı yerler bulunduğunu ifade eden Hasan; aynı zamanda Meyadin kenti civarındaki dağlar arasında uzanan tünel şebekesi ve teröristlerin roket, füze ve bomba düzenekleri imalatında kullandıkları bir atölye bulunduğunun altını çizdi.