İran Pompeo, İran'ın uzay faaliyetlerinden öfkeliID:40362
Yayınlanma:
08 Şub 19

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a karşı iddiasının devamında, İran'ın bir uydu roketi fırlatmasının BM G.Konseyi bildirilerine aykırı olduğunu belirterek bunun nükleer anlaşmanın yürümediğini gösterdiğini söyledi.

İRNA’ya göre, Mike Pompeo, İran’ın son uydu fırlatmasının açık bir şekilde nükleer anlaşmanın İran’ın bir füze programı başlatmasını engellemeyeceğini gösterdiğini yazdı. 

Pompeo, İran'ın balistik füze yeteneklerini geliştirerek Güvenlik Konseyi kararına uymayacağını ve İran'ın eylemlerini durdurmak için uluslararası kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini iddia etti.

Mayıs 2018'de, Amerikan Başkanı Donald Trump, tek taraflı olarak, Washington’un taahhütlerini ihlal etti, nükleer anlaşmadan çıktı ve ardından da İran aleyhindeki yaptırımlara geri dönüldüğünü bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti, İran’ın füze savunma programlarının ve bilimsel araştırma faaliyetlerinin uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen uygun olduğunu belirterek, İran’ın savunma hakkı konusunda hiç bir ülkeden izin almayacağını bildirdi.