Türkiye Dilek Dündar: Eşime karşı rehin tutuluyorumID:40437
Yayınlanma:
11 Şub 19

Gazeteci Can Dündar'ın eşi olan ekonomist ve belgesel yapımcısı Dilek Dündar, eşine karşı rehin tutulduğunu söylerken, 'Tamamen hukuksuz, keyfi, siyasi bir kararla, 2.5 yıldır yurtdışına çıkmam, oğlumla ve eşimle buluşmam engelleniyor' dedi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Almanya'da yaşayan Can Dündar'ın eşi olan Dilek Dündar, eşine karşı rehin tutulduğunu söyledi.

Yaşadıklarına ilişkin bir video çeken Dündar, "Adım Dilek Dündar. Siz beni Can Dündar'ın eşi olarak tanıyorsunuz ama bunun ötesinde kimliklerim var. Ankara Koleji ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu bir ekonomistim, belgesel yapımcısıyım, bir Cumhuriyet kadınıyım, bu ülkenin bir yurttaşıyım, anneyim" derken, hakkında hiçbir suçlama soruşturma ve yargılama olmamasına rağmen 2016 yılında yurtdışına çıkarken havalimanında pasaportuna el konulduğunu söyledi.

"Tamamen hukuksuz, keyfi, siyasi bir kararla, 2.5 yıldır yurtdışına çıkmam, oğlumla ve eşimle buluşmam engelleniyor" diyen Dilek Dündar, "Tam anlamıyla eşime karşı rehin tutuluyorum. Oğlumun, tüm ömrümce hayalini kurduğum mezuniyet törenine gidememem, sıkıntılı ya da sevinçli günlerinde annesi olarak yanında olamamam, 2.5 yıldır hiçbir suçlamaya muhatap olmadan, bu hukuksuzluğa maruz kalmam, hiçbir mahkemeden sonuç alamamam yeterince somut bir örnek midir? Yaşanan insan hakkı ihlalini göstermeye yeter mi?" ifadelerini kullandı.