Dünya Siyonist Netanyahu zırvaladı: Kutladıkları İran Devrimi'nin son yıldönümü olurID:40455
Yayınlanma:
12 Şub 19

İranlı komutan Cevani'nin "Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederiz" demişti

Terör rejimi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İranlı komutan Cevani'nin "Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederiz" sözüne tepki gösterdi. Netanyahu, "Bu onların kutladığı İslam Devrimi'nin son yıldönümü olur" dedi.

İran'da Devrim Muhafızları'nın komutanlarından Yadullah Cevani, ABD'nin İran'a saldırması durumunda İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerini yok edeceklerini söyledi. İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan Cavani, "ABD, bize yönelik bir askeri saldırı durumunda Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir edeceğimizi bilmeli" diye konuştu.

İran'ın ABD'den korkmadığını dile getiren Cavani, Tahran'ın kendisini koruyacak kapasitesi olduğunu söyledi.

Cavani'nin sözlerine yanıt, Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan geldi. Yazılı ve görüntülü bir açıklama yapan Netanyahu, Cevani'nin açıklamasının İsrail'in gözünü korkutmadığını dile getirdi.

Netanyahu, açıklamasında, "Bu rejim, Tel Aviv'i ve Hayfa'yı yok etmeye çalışmak gibi korkunç bir hata yaparsa, başarılı olamayacaklar. Ancak, bu onların kutladığı devrimin (İran İslam Devrimi) son yıldönümü olur. Bunu hesaba katmalılar" dedi.

Terör rejimi ve işgalci İsrail ve İran arasındaki gerginlik, İran'da 1979 yılında yapılan devrimin 40. yıldönümünde geldi. İran'da 11 Şubat 1979 tarihinde Pehlevi Hanedanı devrilmiş, Ayetullah Humeyni'nin liderliğinde İslami bir yönetim kurulmuştu.

Siyonist İsrail Suriye'de teröristleri destekliyor

İşgalci İsrail, Suriye'nin güney batısında yer alan Kuneytra'yı hedef aldı. Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail tanklarının bölgedeki bir hastane ve gözlem noktasını vurduğunu açıkladı. 

Kuneytra, Siyonist İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri sınırında yer alıyor. İsrail Ekim ayında Suriye'de hükümet güçlerinin muhalifleri bölgeden çıkarmasının ardından Kuneytra geçiş kapısını Birleşmiş Milletler gözlemci güçlerine açmıştı. 

Siyonist İsrail ordusu geçtiğimiz ay Suriye'deki İran hedeflerini de vurduğunu da iddia etmişti. İsrail savaş uçakları, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'ne ait çeşitli cephaneliklerin ve İran'a askeri eğitim kamplarına yönelik operasyon düzenlediğini ileri sürmüştü. İran ise bu iddiayı yalanlamıştı. 

Küresel teröre karşı Suriye devletini destekleyen güçler arasında yer alan İran, son dönemde ülkedeki askeri etkinliğini artırmış durumda. Bu durum, işgalci İsrail için ürkütücü...