Filistin UNİCEF’in Çocuk Katili İsrail’e TepkisiID:40461
Yayınlanma:
12 Şub 19

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu-UNİCEF iki Filistinli gencin geçen Cuma günkü gösterilerde Gazze Şeridi’nde öldürülmesine tepki olarak Filistinli çocuklara karşı sergilenen şiddete son verilmesini istedi.

14 ve 17 yaşında olan iki genç Filistinli geçen Cuma günü Gazze Şeridi’nin doğusunda gerçekleşen Geri Dönüş Gösterilerinde işgalci Siyonist Rejim askerleri tarafından şehit edildi. Uluslararası Çocuk Hakları Konvansiyonuna göre 18 yaş altı  çocuk sayılır. Bu yüzden Birleşmiş Miilletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu-UNİCEF bu cinayetlere tepki göstermiştir.

Filistinli çocuklar Siyonist İsrail’in en önemli kurbanlarından biridir. Bu cinayetler ise ruhsal ve fiziksel olarak iki şekilde gerçekleşmektedir. Öldürülmek, yaralanmak, sakatlanmak ve avare olmak Filistinli çocuklara karşı işlenen fiziksel cinayetlerdendir.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi(OCHA), geçen yıl 57 Filistinli çocuğun şehit düştüğünü ve 18 yaş altı 7 bini aşkın çocuğun  da yaralandığını bildirdi. 2019 yılının başlangıcından günümüze kadar 4 Filistinli çocuk çakma Siyonist İsrail Rejimi askerleri tarafından şehit edildi. Buna ilaveten ırkçı rejim cinayetlerinden dolayı avare duruma düşen Filistinlilerin büyük bir bölümünü de çocuklar oluşturmaktadır.

Siyonist İsrail Rejiminin Filistinli çocuklara karşı işlediği fiziksel cinayetler açık bir şekilde görülmektedir. Ancak ruhsal ve psikolojik boyutları daha az görülmektedir. Ebeveynlerinin veya aile bireylerinin kaybedilmesi, eğitimden mahrum kalmak, kamplarda yaşamak, savaştan kaynaklanan psikolojik bozukluklar, uygun olmayan sağlık durumu ve açlık gibi sorunlar ve bunların etkisi Filistinli çocukların Siyonist Rejim cinayetlerinden aldığı ruhsal ve psikolojik zararların sadece bazılarıdır.

Bunun yanı sıra 2008’den beri dünyaya gelen her Filistinli çocuk günümüze kadar üç savaş görmüştür. Bu savaşların yanı sıra her gün yapılan bombardımanlar ve geçen Kasım ayındaki 44 saatlik savaşına da değinilmesi yerinde olacaktır.

Böyle bir durum yaşanırken UNİCEF de Filistinli çocuklara karşı işlenen fiziksel ve ruhsal cinayetleri şu şekilde açıkladı :” Artık çocuklara karşı işlenen şiddet eylemlerinin sona ermesi zamanı gelmiştir. Uzun yıllardan beri Filistinli çocuklar sadece fiziksel açıdan değil, ruhsal ve psikolojik açıdan da büyük zararlara uğramışlardır.”

Gazze Şeridi’nin 2006 yılından beri çocuk katili Siyonist Rejim tarafından topyekun bir şekilde kuşatılması  Filistinli çocuklara savaştan bile daha kötü etkilere mal olmuştur.

Uluslararası kurumlar ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreteri gibi şahsiyetlerin itirafına göre Gazze Şeridi bu kuşatmadan dolayı insani bir felaket yaşamaktadır.  Açlık ve hastalık bu insani felaketin bir bölümüdür. Filistinli çocuklar ise bu vahim durumdan en çok etkilenen kitle olarak  büyük zarar görmüşlerdir.

Son olarak üzerinde durulması gereken nokta ise,  UNİCEF gibi uluslararası kurumların sadece rapor hazırlama ve uyarma yetkisine sahip olduğu, fakat  çocuklara karşı işlenen cinayetler alanında caydırıcı ve önleyici güce sahip olmadıklarıdır. Önleyici ve caydırıcı güç ise Birleşmiş Milletler Günvenlik Konseyi tarafından uygulanabilir. Ancak Amerika’nın Siyonist Rejimi kesin bir şekilde desteklemesinden dolayı bu tür kurumlardan da Siyonist Rejmin cinayetlerine karşı bir karar çıkarılmamaktadır. Gerçekte Amerika’nın BM Güvenik Konseyi’ndeki destekleyici siyasetlerinin  bedelini Filistinli masum çocuklar ödemektedir.