Düşünce ve Alıntı Yazılar Ülkesine ihanet eden "Bilim İnsanı" özel operasyonla İngiltere'ye götürüldü...!ID:40470
Yayınlanma:
12 Şub 19

İran'ın nükleer programı hakkında bilgi sahibi olan bilim insanı Mossad-MI6-CIA operasyonuyla İngiltere'ye götürülmüş

İran'da bir nükleer uzmana yönelik suikastte ismi geçen ve İran'ın nükleer çalışmaları hakkında bilgi sahibi olan bilim insanının, Mossad-MI6-CIA ortak operasyonuyla İngiltere'ye götürüldüğü ileri sürüldü.

Daily Mail ve Sunday Express, İran'ın nükleer programı hakkında bilgi sahibi ve İran'ın bir numaralı nükleer uzmanı Mustafa Ahmedi Roşan'a 2012 yılında düzenlenen suikasta karışmış bir bilim insanının İngiltere üzerinden ABD'ye kaçırılması için operasyon düzenlendiğini duyurdu.
 
Operasyondan haberdar kaynaklara dayandırılan haberde, karşı tarafa casusluk yapan 47 yaşındaki İranlı bilim insanının, İran'dan çıkarılıp İngiltere'ye sokulması için İngiliz, Amerikan ve İsrail dış istihbarat servisleri MI6, CIA ve Mossad'ın ortak operasyon gerçekleştirdiği belirtildi.
 
EKİMDE PLANLANDI, ARALIKTA HAYATA GEÇİRİLDİ
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilip yaptırımlara geri döndüğünü açıklamasından 5 ay sonra, Ekim 2018'de yapılan operasyon planı, aralık ayının sonunda hayata geçirildi. 
 
İLK DURAK TÜRKİYE
 
Mossad, İran'dan çıkarmayı başardığı şahsı, ilkin Türkiye'ye getirdi. Oradan karadan 4828 kilometre kat ederek Fransa'nın Calais kentine ulaştırdı.
 
SIĞINMACI SÜSÜ VERDİLER
 
İngiltere'ye açılan Manş Denizi kıyısındaki Calais kenti, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden düzensiz göçmenlerin yığıldığı bir merkez. Hesap, İranlının göçmen krizi kılıfı altında İngiltere'ye sokulmasıydı. 
 
ŞİŞME BOTLA GEÇTİLER
 
Sunday Express'e konuşan İngiliz gizli servisinden bir yetkili, "Fransa'ya varınce geriye Britanya'ya nasıl sokacağımız sorusu kaldı. Uçağa koyup gönderemezdik. Alışılmadık da olsa, onu Manş Denizi'ni şişme botla geçmeye hazırlanan bir göçmen grubunun içine sızdırmanın çözüm olabileceğine karar verildi" dedi. Sputnik'te yer alan habere göre yetkili sözlerini şöyle sürdürdü...
 
İRAN BULMAK İÇİN EKİP ÇIKARDI
 
"Bu çözüm yolunun da kendince zorlukları vardı. İran'da yokluğu fark edilmişti ve yakalanması içim İran Devrim Muhafızlarından özel bir birlik görevlendirilmişti, bu istihbarat güvenlik ajanlarımıza ulaştı."
 
Yılbaşında 12 göçmenle birlikte İngiltere'nin Kent bölgesindeki Lydd kasabasına varan İranlı nükleer bilimci önce MI6 tarafından sorgulandı, ardından uçakla ABD'ye gönderildi.
 
İran'la nükleer anlaşmadan ABD çıkmıştı, ama Avrupa Birliği ülkeleri gibi İngiltere'de bağlılığını devam ettiriyor.
 
SİYONİST İSRAİL'DEN SUİKAST KAMPANYASI
 
2010-12 arasında Tahran'da İran'ın 5 önde gelen nükleer uzmanına suikast düzenlendi. İçlerinde İran Atom Enerjisi Kurumu bünyesinde önemli bir görevde bulunan Mecid Şahriari ve Natanz'daki uranyım zenginleştirme tesisinin yöneticilerinden Mustafa Ahmedi Roşan da vardı. ABD'nin desteklediği İsrail'i sorumlu tutan ve ilgili Mossad hücresini çökerttiğini açıklayan İran yönetimi, suikastların düzenlenmesine yardım ettikleri suçlamasıyla biri nükleer bilimci en az 4 kişiyi idam etti.