İran ABD Suriye krizini Venezuela’da yaratma peşindeID:40486
Yayınlanma:
12 Şub 19

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, beyaz saray Venezuela gelişmelerine müdahale ederek latin Amerika bölgesinde Suriye krizini tekrarlamaya çalıştığını belirtti.

Salı günü Tahran’da latin Amerika ve Balkanlar bölgelerinden akademisyenler ve parlamenterler ve siyaset adamlarından oluşan bir heyetle görüşen İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Amerika yönetiminin Venezuela’nın içişlerine müdahale etmesine değinerek, Amerika sadece kendi çıkarını düşünür ve hiç bir ülkenin dostu olamaz, dedi.

Emir Abdullahian, İran İslam Cumhuriyeti nizamı Venezuela’dan Yemen’e, Bahreyn’den Libya ve Suriye’ye kadar, tüm krizlerin siyasi yollardan çözümlenmesine inandığını ve son kırk yılda da ABD’nin yanlış politikalarına karşı dik durup hayır dediğini vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Amerika’nın tüm hasmane davranışlarına rağmen İran İslam Cumhuriyeti güçlü adımlarla yoluna devam ettiğini ve halkına refah ve huzur kazandırdığını ve gayri meşru bir rejim olan İsrail dışında başka ülkelerle yapıcı ilişki kurmaya çalıştıklarını ifade etti.

İran’da İslam inkılabının zafer yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Tahran’a gelen latin Amerika ve Balkanlar bölgelerinden akademisyenler ve parlamenterler ve siyaset adamlarından oluşan bir heyetin üyeleri de İran milletini kutladılar. Söz konusu heyet üyeleri Amerika’nın yaptırımlarına rağmen ve Batılı medya organlarında İran karşıtı yürütülen kampanyalara karşın İran milletinin davranışlarında yaptırımlardan kaygı duydukları yönünde hiç bir işaret görmediklerini vurguladılar.