İslam ve İbadet Ayetullah Abdulhudai:İmam Rıza (as) siyasete adım atarak eşrafçılıkla mücadele ettiID:40902
Yayınlanma:
22 Şub 19

Astan News’un bildirdiğine göre uluslararası İmam Rıza (as) ve İslam dünyasının bilimsel uygarlık hareketi konferansının kapanış merasiminde konuşan Ayetullah Muhammed Hadi Abdulhudai, “tarihe baktığımızda İslam Peygamberi’nin (saa) risaletinin başlamasıyla birlikte Arabistan halkının hayat şartları ve bu ülkenin genel durumunun değiştiğine ve İslam Peygamberi’nin (saa) İslam medeniyetinin temelini attığına şahit oluyoruz.”ifadesini kullandı.

Camietü’l Mustafa dini ilimler merkezinin başkanlık divanı üyesi Ayetullah Abdulhudai açıklamasının devamında şöyle dedi:  sürekli bazı insanlar kendi canlarını, mallarını ve sanatlarını İslam dinine vakfettiler ve Camiler ve kiliseler inşa ederek kendilerinden kalıcı eserler geriye bıraktılar. Dini uygarlık, güvenlik ve kalkınmaya yol açarken, insanların birbirine sevgi ve ilgiyle yardım etmelerine neden oluyor.

İmam Rıza’nın (as) 3. Yüzyılın başında dini hükümet ve din temelinde siyasete geçişi yeniden ihya ettiğini kaydeden Ayetullah Abdulhudai, İmam Rıza’nın (as) en küçük fırsattan en iyi şekilde yararlandığını ve Veliahtliği kabul ederek dini hükümet ve uygarlığı halka ithaf ettiğini söyledi.

Rehberlik Bilgeler meclisi üyesi Ayetullah Abdulhudai açıklamasının devamında şöyle dedi: din alimleri kendi soruları için İmam Rıza (as)’a müracaat ediyordu. İmam Rıza (as), bir dini merci konumundaydı ve Mamun da kendi planları kapsamında İmam’ı (as) Horasan’a davet ederek Veliahtlik makamı için seçmişti. İmam Rıza (as) Veliahtlik makamını kabul edip siyasete adım atarak dinin siyasetteki konumunu İslam Peygamberi’nden (as) sonra ve Hz. İmam Mehdi (as) kıyamı öncesinde pekiştirdi ve İmam’ın (as) tüm siyasi hayatında Allah’a kulluk ve Allah’ın hükümeti ön plandaydı.

Yoksullara yardım etmenin İmam Rıza (as)’ın hayatı boyunca üzerinde önemle durduğu konulardan bir başkası olduğunu kaydeden Ayetullah Abdulhudai, Hz. İmam Rıza’nın (as) hayatında namazın Allah’a ibadetin ve zekatın da yoksullara yardım etmenin simgesi olduğunu belirtti.

Ayetullah Abdulhudai, Allah’a kulluk ve halka yardım etmenin dini hükümet ve uygarlığın tarzı olduğunu sözlerine ekledi.