Sağlık Bebekler neden kesintisiz uyumaz!ID:41025
Yayınlanma:
27 Şub 19

Anne ve babalar, heyecanla kucaklarına aldıkları bebeklerinin uyku sorunu ile uzun süre karşı karşıya kalıyor. Peki bebekler neden kesintisiz uyumaz?

Bebeklikten çocukluğa geçildiğinde, uyku sorunlarının çözüleceğini düşünen ebeveynler, iki yaşına gelen çocuklarının geceleri hala kesintisiz uyumaması karşısında şaşkınlık yaşayabiliyor.

Uzmanlar, ebeveynlerin bilinçaltındaki duygu ve düşüncelerin, bebeklerin uyku alışkanlıklarını değiştirme konusunda hareket etmelerini engelleyici bir etmen olabileceğini belirtiyor ve ebeveynlere bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Gün boyunca bebekle ilgilenen ebeveynler, en azından gece uykusunu alabilmek için bebeklerinin de tüm gece hiç uyanmadan uyumasını istiyor. Ancak, bilinçaltındaki duygu ve düşünceleri, bebeklerinin uyku alışkanlıklarını değiştirme konusunda hareket etmelerini engelliyor.

image2-1551090100.png?

ÖNCE KENDİLERİ BUNA İNANMALI

Uyku Danışmanı Selen Üçok ve Sedef Fenik “Birçok ebeveyn bebeklerinin güvenli bir şekilde uyuduğu ile ilgili endişe duyarlar. Bebekleri ile beraber bile yatan ebeveynler, sık sık uyanıp onu kontrol etmek isterler. Bu istekleri nedeniyle, çoğu zaman uykusuz kalırlar. Oysaki bebeklerinin uyurken güvende olduğuna dair, kendilerini bir kez olsun rahat hissetmeyi başarabilirlerse, emin olsunlar ki onun gece uzun süreli, sağlıklı ve kaliteli uyuması yolunda büyük bir adım atmış olacaklar” diyor.

 

BÖLÜNMYEN UYKU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Bir bebeğin, bir anda kendiliğinden tüm gece uyanmadan uyumasının çok nadir gerçekleşen bir durum olduğunu söyleyen Üçok ve Fenik, “ Kesintisiz uyku doğduğu andan itibaren sağlıklı uyku alışkanlığı olan, belli bir düzeni olan, uykuya dalmayı kendi kendine becerebilen bebeklerde olur veya çocuğunuz artık iki, üç ya da dört yaşına geldiğinde de gece boyunca uyumaya başlayabilir. Günlük aktiviteler gerçekleştirmek, yatma ve kalkma saatlerini doğru ayarlamak, hem gündüz hem de akşam uykularından önce banyo yaptırmak, masaj yapmak, müzik dinletmek gibi rutinler uygulamak, ideal uyku ortamı sağlamak tüm bebek ve çocukların sağlıklı ve verimli bir uyku düzenine kavuşması için fayda sağlayacaktır.” şeklinde tavsiyelerde bulunuyor.

Son olarak bebeklerin beslenmesinin bir düzen içinde olması, uykusunu etkileyen önemli bir faktör olduğunu da belirten Üçok ve Fenik, gün içindeki beslenme saatlerinin belli bir saat aralığında olmasını tavsiye ediyor ve bebeklerin ayına göre alması gereken süt ve kalori miktarını hesaplaması gerektiğini ve onu belli saat aralıklarındaki öğünlere bölünmesi gerektiğini söylüyor.milligazete