ABD Yeni İpek yolu projesinin gelişmesine ABD ve Batı'nın muhalefetiID:41371
Yayınlanma:
08 Mar 19

Ocak 2017'de Amerika, Donald Trump'ın Başkan olarak işe başlamasının ardından Çin'e karşı çok zor bir politika uygulayarak çeşitli açılardan Pekin yönetimini baskı altına almış bulunuyor. Washington 2017 milli güvenlik anlaşması çerçevesinde Çin'i kendisinin asıl rakiplerinden biri olarak görmüş ve bu ülkenin gücünü özellikle uluslararası boyutlarda sınırlamak istiyor.

Bu doğrultuda Amerika ve Washington'un Atlantik ötesi ortağı Avrupa,Çin'in Yeni İpek Yolu projesine muhalefetini bildirmişlerdir. Bu karşı girişim İtalya'nın Çin'in stratejik projesine katılma konusundaki Roma ve Pekin'in  müzakereleri sırasında Çin'den Avrupa'nın kalbine entegre bir ulaşım ağı başlatma sırasında meydana geldi.Beyaz Saray milli güvenlik konseyi sözcüsü Garrett Marquis Financial Times gazetesi'ne verdiği demecinde "Bir kuşak bir yol planını Çin'in kendi yararı için alınan bir önlem olarak görüyoruz ve İtalya'nın katılımının İtalyan vatandaşlarına fayda sağlayabileceğinden şüpheliyiz. Plana katılmak, uzun vadede İtalya'nın uluslararası imajına zarar verebilir." ifadelerine yer verdi.

AB de bu konuda  aynen Amerika gibi olumsuz bir tutum sergilemiştir. AB komisyonu sözcülerinden biri de perşembe günü Brüksel, İtalya’nın Çin’in yeni ipek yolu haritasına girmesi ihtimalinden endişe duyduğunu söyledi. ABD'nin Çin ile ilişkilerde özellikle " bir kuşak bir yol" gibi dev projesindeki stratejisi bunu ticaret kanunu standartlarıyla ilişkilendirmek ve çevresel, sosyal, vergi ve ekonomik açıdan istikrarlı değişimlerde kontrol aracı bulmakta özetlenir.  Bununla birlikte, Çin açısından projenin İtalya da dahil olmak üzere Avrupa'ya yayılmasının Avrupalılar için büyük faydalar sağlayacaktır nitekim  üst düzey İtalyan yetkilileri de ülkelerinin çıkarlarının bilincinde.Çin dış işleri sözcüsü Lu Kang  söz konusu tutumlara verdiği tepkide " Bu yargı kabul edilemez. İtalya büyük bir ülke ve büyük bir ekonomi olarak , çıkarlarının nerede olduğunu iyi biliyor ve bu konuda bağımsız bir politika izleyebilir" dedi.

Roma ve Pekin arasında söz konusu anlaşmanın imzalanması durumunda, Avrupa Birliği'nin kurucu üyesi olan İtalya yeni Çin ipek yol haritasına katılan ilk ülke olacaktır. İtalya'daki üst düzey ekonomi yetkilileri müzakerelerin henüz bitmediğini, ancak bunun Çin Cumhurbaşkanı Xi Jin Ping'in 22-23 Mart tarihlerinde Roma'ya resmi ziyaretinde sonuçlanabileceğini söylüyorlar.

Bu şekilde, Batı’nın Çin’in küresel gücünün gelişimi ile ilgili tek bir pozisyonu benimsediği söylenebilir.  Yeni İpek Yolu veya "bir kuşak bir yol" projesinin tasarımı, 60'tan fazla ülkenin ekonomik altyapısı için bir yatırım planı olarak 2013 yılında  Çin tarafından iki ticari yolun geliştirilmesi amacıyla sunulmuştur. Bu projenin desteği, Çin ekonomisinin gücü ve yatırım potansiyelidir.Söz konusu 900 milyar dolarlık projenin,küreselleşme amacıyla  kürsel ekonominin altyapılarında yatırım yapmak, pazar gelişimini sağlamak özellikle Çin için  yapılmış en büyük yatırım planı olarak bilinmekte.

Çin'in en büyük ekonomi projesi olan "bir kuşak bir yol", en az 68 ülke, dünya nüfusunun %65'ini ve 2017 yılına kadar dünyanın gayrı safi yurt içi hasılanın %40'ını kapsıyor. Bu yüzden "bir kuşak bir yol" projesi tarihin en büyük altyapı ve yatırım projelerinden biri sayılıyor. Projenin ana hedefi ise eski İpek Yolunu ihya etmektir, zira eski dönemlerde en büyük ticaret hattı olarak Çin'i batı dünyasına birleştiriyordu. Tabi ki günümüz ipek yolu olan bir kuşak bir yolun 6'lı yollarından biri de İran'da geçiyor.