Türkiye 'Ezan' tartışmasında provokasyon uyarısıID:41429
Yayınlanma:
11 Mar 19

Taksim'deki 8 Mart yürüyüşünde polis barikatı ve gazlı saldırıyı protestonun, 'ezan ıslıklandı, ezana saygısızlık' olarak lanse edilmesi tepkilere neden oldu. Feminist Gece Yürüyüşü'nden "Kimse çarpıtmasın, isyanımız 8 Mart’ı engellemek isteyenlere" açıklaması gelirken, AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu "Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, 'ezana uzanan eller kırılsın' sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü" dedi. Yapılan açıklamalarda da, Türkiye tarihinin yaratılan provokasyonların ağır sonuçlarıyla dolu olduğu hatırlatması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Taksim’de yapılan yürüyüş sırasında, polis barikatını ve gazlı-plastik mermili saldırıyı protesto edenleri “Ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Bunların tek ittifakı ezan bayrak düşmanlığıdır” şeklinde suçlaması yeni bir tartışma başlattı. Bu açıklamanın ardından dün akşam saatlerinde “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapan ve ara sokaklara giren grup daha sonra Tarlabaşı’ndaki HDP İl Binası’na yöneldi. Bu sırada polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi.

HDP İl Yönetimi, seçim öncesi kutuplaştırıcı bir dille provokasyon yaratılmak istendiğine dikkat çekerek, ‘ezan yürüyüşü’ bahanesiyle il binalarına saldırılmak istendiğini belirtti.

YENEROĞLU: BİRAZ SÜKUNET

Bu gelişmenin ardından Twitter hesabından açıklama yapan AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, “Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ‘ezana uzanan eller kırılsın’ sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü. Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok. Biraz sükûnet ve sağduyu lütfen” çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın teyzesinin oğlu ‘SuperHaber’ adlı internet sitesinin kurucusu Cengiz Er ise “Taksim’de ezanın ıslıklanması iddiaları üzerinden yeni bir gerilim pompalamaya çalışanlar var. Dikkatli olalım…” açıklaması yaptı.

Provokatif yürüyüş çeşitli kesimlerin tepkisine çekerken, sosyal medyadan şu paylaşımlar yapıldı:

 

 

O yürüşlerde taşınan bazı pankartlar ve davranışlar onaylanabilecek gibi değil. Ama konu bu değil. Konu, yapılan açıklamada protesto edilenin ezan değil,polis barikatı olduğunun ortaya konmuş olması. Özellikle ezanı hedef alan bir
kasıt yoksa bu ithamı sürdürmek yanlış.

 

 

 

Ezana sahip çıkmak güzel...
Ezan şeair-i islam (İslamın alâmeti) dır.

Lakin hedefi camiye namaza çağrıdır.

Ve siz camiye gitmiyor namazda kılmıyorsanız???

Sahi en son hangi yatsı yada sabah ezanını duyup camiye gitmiştiniz?

 

 

 

Oy İçin, seçim kazanmak için insanları yalanlarla kışkırtmak, ezan provokasyonu yapmak yanlıştır.Din üzerinden, ezan üzerinden yapılan provokasyonların nerede duracağını kimse kestiremez. Kutsallarla oynanmasın, sonunda en kutsal olan insan zarar görür.

 

 

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
 

Kadınların yerden göğe kadar haklı mücadelesine uygulanan şiddeti açıklamakta zorlananlar kendilerine kılıf arıyor. Ama ne ezan, ne bayrak, ne de diğer bahaneler, polis şiddetini örtemez. Ve ayrıca şiddet, feminizmi yenemez.

 

 

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.
Kadınlar tüm Dünyada yürüdü.
Ama İstanbul’da YASAK!

AKP kadınlara gaz sıktırıyor.
Kadınlar bunu düdükle ıslıkla protesto ederken Ezan başlıyor.

Bunu seçime malzeme yapmak ne acizliktir.

YAZIKLAR OLSUN!!!

 

 

Toplumumuz bu olay ve tarzındaki haksız suçlamalar sonucunda ciddi bir şekilde gerginlik yaşamaktadır.
Ne yazık ki fitneyi asılsız iddialarla körükleyerek bundan siyasi rant devşirme derdinde olan siyasilerimiz sorumsuzca davranmaktadır.

 

Biz 78 Kuşağı ve daha kıdemlilerin hafızası böyle kışkırtmaların acı sonuçlarıyla doludur.
Tarihimize bakınız, Sonu pişmanlıktır!
Aldığınız haberi farklı kanallardan teyit ediniz!
Toplumsal sorunları çözmede şiddet kırmızı çizgidir!
Fitneye kapılmayınız yiniz!