Yemen BM Güvenlik Konseyi Yemen'den endişeliID:41513
Yayınlanma:
13 Mar 19

BM Güvenlik Konseyi, yayınladığı ortak bildiride, el-Hodeyde'de ateşkesin yürürlüğe girememesinden endişeli olduğunu bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ateşkes anlaşmasının Yemen'in batısındaki el-Hodeyde'de uygulanmadığına dair ortak bir açıklamada bulundu. 

Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler Temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile BM tarafından Yemen'e gönderilen heyetin başkanı Michael Lolizgard'ın Stocholm anlaşmasının yürürlüğünü destekleme girişimlerinin bu zamana kadar istenen sonucu vermediğini zira Hodeyde'de ateşkesin çiğnendiğini bildirdiler.

Açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin, Yemen krizini çözmek için Birleşmiş Milletler kararlarına dayanan kapsamlı bir siyasi çözüm sağlama çabalarını sürdüreceği belirtildi.

Bu arada, Yemen silahlı kuvvetleri sözcüsü dün yaptığı açıklamada, Suudi işgalcileri ve paralı askerlerinin geçtiğimiz 72 saat içinde Hodeyde'de en az 534 kez ateşkesi ihlal ettiğini bildirdi.

Yemenli askeri yetkili, Suudi savaş uçaklarının  son 72 saat içinde Yemen'in çeşitli yerlerini 61 kez bombaladığını söyledi.

Bilindiği gibi İsveç'in başkenti Stocholm'da Yemenli gruplar arasında geçtiğimiz aylarda varılan ateşkes anlaşması 18 Aralık Salı sabahı el-Hodeyde liman kentinde yürürlüğe girmişti ancak Suudi güçleri ve işbirlikçileri bu anlaşmayı her gün ihlal etmekteler.