İslam ve İbadet Rehberlik Bilgeler Meclisi İslam ümmeti vahdetinin korunmasına vurgu yaptıID:41545
Yayınlanma:
14 Mar 19

Rehberlik Bilgeler Meclisi, İslam ümmetinin vahdetinin korunması ve her türlü ihtilaftan sakınma ve direniş eksenini desteklenmesine vurgu yaptı.

Rehberlik Bilgeler Meclisi, 6. oturumunun kapanışında yayınladığı bildiride, Amerika'nın Irak, Suriye, Afganistan, Yemen, Bahreyn ve Lübnan olmak üzere bölge ülkeleri aleyhinde savaş çıkarma ve senaryolarını kınarken, 'Kudüs Meselesi, İslam dünyasının en önemli meselesidir' dedi.

Bildiride, İran'ın Irak ve diğer komşularıyla güçlü ve stratejik ilişkilerinin olduğuna temasla, ''dünya emperyalizmi ve zorbalık karşısında durmak, zarurettir' ifadesi yer aldı.

Bildiride, İslam inkılabının 40 yıllık iftihar dolu bir süreci geride bırakarak, ''medeniyet oluşturma ve kendini yenileme gibi ikinci bir aşamaya girdiği ve bundan dolayı ülkenin önde gelen gençleri ve inkılabçı müminlerinin  İslam inkılabı medeniyetler diyaloğunun daha da gelişmesi için çaba göstermeleri zaruridir" ifadesine yer verildi.

Rehberlik Bilgeler Meclisi, Palermo Konvansiyonu olarak bilinen "Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi"ne  İran'ın katılmasına işaretle düşmanların hilelerine karşı İranlı yetkililerin son derece uyanık olması gerektiğini bildirdi.