İran Amerika, insan haklarının en büyük ihlalcisiID:41558
Yayınlanma:
14 Mar 19

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, Amerika yönetiminin İran halkına karşı insan haklarının en büyük ihlalcisi olduğuna işaretle, tek yanlı sınırları aşan yasadışı yaptırımlar ile İranlı vatandaşlara yönelik hiçbir girişimden geri kalmadığını belirtti.

Behram kasımi Amerika dışişleri bakanlığının diğer ülkelerde insan hakları ile ilgili yıllık raporu ile ilgili açıklamada, Amerika insan hakları yıllık raporla diğer ülkeleri suçlarken bizzat kendisi ülke içinde ve dışında insan hakları ihlalleri ile ilgili en ağır suç dosyasına sahip olduğunu ve her zaman bir çok hükümet, STK, kamuoyu, önemli şahsiyet ve BM ve özellikle özel raportörleri tarafından yoğun şekilde eleştirildiğini söyledi.
Kasımi söz konusu raporda İran ile ilgili insan hakları durumu ve siyasi algıların yanlış ve tek yanlı olduğuna değinerek, Amerika’nın bizzat insan hakları konusunda sahip olduğu siyah karne ile iddia edilen suçlamaları inceleme salahiyetine sahip olmadığını belirtti.
Dışişleri bakanlığı sözcüsü ayrıca, Amerika hükümetinin tek yanlılık, uluslararası insan hakları standartlarına karşı siyasetler izlemek ve uluslararası mahkeme kararlarına aldırmazken yine de zorbalık, hile ve siyasi aldatmaca ile insan haklarını bir araç olarak kendi siyasi hedefleri için bağımsız ülkelerin gelişmesini, güvenliğini ve istikrarını zayıflatmak yönünde bir baskı unsuru olarak kullandığını belirtti. /