Dünya Amerika senatosunun, Trump'ın " ulusal acil durumuna" muhalefetiID:41609
Yayınlanma:
15 Mar 19

Amerika başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da görevde olduğu süre zarfında çeşitli konular üzerine Amerika Kongresi ile defalarca kaos ve kriz yaşamıştır.

 Son günlerde Beyaz Saray ve kongre arasında ihtilaf konulardan biri başkanın Meksika sınırında duvar örmek için gerekli bütçenin tahsis edilmemesidir fakat iki tarafın  anlaşmaya varmaması başkanın ülkede ulusal acil durum ilan etmesine sebep oldu. Böylece Trump yönetimi Amerika askeri bütçesinden sınır duvarının inşaatı için yararlanabilir.
 Bu mesele kongrenin yoğun muhalefeti ile karşılaştı. Geçen haftalarda Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi Genel Kurulundaki oylamada  aralarında 13 cumhuriyetçi temsilcinin de bulunduğu 245 vekil tasarı lehine oy kullanırken 182 vekil ise "Hayır" oyu vermişti.  
 Şimdi  yine cumhuriyetçilerin kontrolünde olan Senato benzer bir girişimde bulundu. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato Genel Kurulunda  dün yapılan oylamada 59 senatör tasarının lehine oy kullanırken 41 senatör ise "Hayır" oyu verdi.  Burada da Cumhuriyetçi Senatörlerden 12’si demokratların safına katıldı.
Trump, Amerika-Meksika sınırının güvenliği konusunda aldığı "ulusal acil durum" kararının iptalini öngören Kongre tasarısını masasına geldiği zaman veto etmek zorunda kalacağını söylemişti. 
Twitter sayfasında ve oylamadan önce açıklama yapan Trump, "Sınır güvenliği konusunda aldığım karar uzmanlar tarafından yasal ve meşru görülüyor. Önüme (bunun aksi yönde) bir yasal adım gelirse muhtemelen veto etmek zorunda kalacağım.  Güney sınırı Ulusal güvenlik ve insani bir kabus (durumunda)dır.  Fakat kolaylıkla çözülebilir" ifadelerini  kullanmıştı.
 Trump konuya karşı Cumhuriyetçilik senatörlerin oylarının aslında temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve açık sınırlar konusunda demokratlara verilen oy olduğunu belirtti.
 Demokratların çoğunlukta olduğu Amerika temsilciler Meclisi'nin geçen ay benzer bir girişimde Trump'ın kararının iptali için bir tasarı onaylaması dikkate alındığında, Amerika başkanının seçim kampanyasındaki vaatlerini gerçekleştirme bağlamında duvarın inşaatı konusunda veto hakkını kullanması bekleniyor. 
Tabii temsilciler Meclisi veya senatonun her biri başkanın veto hakkını etkisizleştirmek için yeterli oy oranına sahip değildir. Amerika başkanının veto hakkını iptal etmek için temsilciler meclisi ve Senato’nun toplam 3'te 2'lik  oyuna ihtiyaç vardır.
 Bu arada Amerika başkanının ulusal acil durum ilanındaki yetki konusu, ülkede tartışmalara sebep olan ciddi bir konuya dönüşmüştür ve hatta bu bağlamda Başkanların yetkisini kısıtlamak için Senato’da bazı girişimler gerçekleşmiştir.
 Senato’da çoğunluk lideri Mitch McConnell  Salı günü düzenlediği basın toplantısında muhabirlere yaptığı açıklamada Amerika'da ulusal acil durum ilanı ile ilgili yasalarda bazı kısıtlamaları  yürürlüğe koyacağını belirti.  Mcconnell  bu bağlamda yaptığı açıklamada, " söz konusu yasada bazı değişiklikler yapmak için yol arayışında olduklarını,  söz konusu yasanın bazı sorunları olduğunu ve 70'li yıllarda onaylandığında çok geniş çaplı bir yasa olduğunu ve bu yüzden bazı değişiklikler oluşturmak için diyalog içinde olduklarını"  söyledi.
 Bu arada daha önce de birçok Senatör ve temsilci,  ulusal acil durumun  ilan yasasında bazı değişiklikler  yapılmasını düşündüklerini böylece gelecek Başkanların Trump gibi iktidarlarını suiistimal etmelerini engellemek için istekli olduklarını belirttiler.  Fakat Trump'ın kongre tarafından yetkisinin dizginlenmesi   için alınacak karara direneceği tahmin ediliyor./