Venezuella Karakas’ın Guaido ile mücadele girişimiID:42122
Yayınlanma:
29 Mar 19

Venezuela’da muhaliflerin lideri ve kendisini bu ülkenin geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Juan Guaido’nun bu ülkede durumun vahametini şiddetlendirme yönündeki girişimlerinin arttığı ve yeni boyutlara ulaştığı bir sırada Venezuela’da siyasi krizin buna göre şiddetlendiği belirtiliyor.

Bu doğrultuda muhaliflerin lideri Juan Guaido, Venezuela’nın yasal Cumhurbaşkanı Nikolas Maduro’yu devirmek amacıyla uygulamalarında yeni bir merhaleyi başlattığını iddia etti.

Amerika devleti tarafından açıkça ve doğrudan desteklenen muhalif lider Guaidonun elinden geldiğince Venezuela’da durumun vahametini şiddetlendirmeye ve kendince yasal Cumhurbaşkanı Maduro’yu daha fazla zor durumda bırakmaya çalışıyor.

Bu arada Venezuela’nın solcu yönetimi muhalif lider Guaido’nun yıkıcı faaliyetlerine karşı koyma yönünde karar aldığı anlaşılıyor.

Bu doğrultuda Venezuela yönetimi muhalif lider Guaido’yu 15 yıl boyunca devlet kurumlarında her türlü faaliyetten men etti. Karakas yönetimi bu kararın, Guaido’nun mali geçmişinde yaşanan ve şimdi tespit edilen suçların doğrultusunda aldındığını açıkladı. Bu karar hiç kuşkusuz Venezuela’nın yasal Cumhurbaşkanı Maduro’yu illegal bir şekilde devirmeye çalışan Guaido’ya yönelik baskıları attıracaktır.

Kendisini Venezuela’nın geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Juan Guaido Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri ve Venezuela’nın bazı komşu ülkeleri tarafından destekleniyor. Ancak Rusya gibi birçok küresel güç ve İran gibi bağımsız ve hür devletler Guaido’yu tanımadıklarını ilan ettiler. Gerçekte Moskova yönetimi Karakas yönetimi ile geniş ilişkileri bulunuyor ve Latin Amerika’nın petrol zengini Venezuela’da bu ülkenin yasal solcu Cumhurbaşkanı Nikolas Maduro’nun yönetimine destek vererek bu yönetimin görevine devam etmesini istiyor.

Öte yandan Moskova yönetiminin Amerika yönetiminin Venezuela’nın içişlerine karışmasını BM bildirgesinin ihlali ve bağımsız bir ülkeye müdahale olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Washington yönetimi ise Rusya’nın Venezuela’nın yasal yönetimine çok yönlü destek vermesini bu ülkede beyaz saray yandaşı bir yönetimi işbaşına getirme hedefinin önünde ciddi bir engel olarak görüyor.

Her halükarda Amerika ve Rusya’nın Maduro üzerindeki anlaşmazlığı iki ülke arasındaki gerginliği daha da tırmandırdığı gözleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Rusya’yı Venezuela’da gerginliği daha da tırmandırmakla suçladı. Pompeo ayrıca ABD ve bölge ülkeleri Rusya’nın bu hareketine karşı tepkisiz kalmayacaklarını da belirtti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Amerikalı mevkidaşı Pompeo’nun sözlerini cevapsız bırakmadan bir bildiri yayımlayarak Pompeo ile telefon görüşmesinde beyaz sarayın Venezuela’da darbe yaptırma çabasını eleştirdiğini belirtti.

Buna karşın Amerika yönetimi Rusya’nın Venezuela’daki varlığı ve Cumhurbaşkanı Maduro’yu desteklemesine yönelik tehditlerini arttırmaya başladı. Bu doğrultuda ABD Başkanı Donald Trumpın Venezuela için tüm seçeneklerin masada olduğunu belirterek, ilk kez doğrudan Moskova yönetimine hitap etti ve Rusya yönetiminin Venezuela’dan çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Amerika Başkanı Trump, muhalif lider Guaido’nun eşi ile beyaz sarayda görüştükten sonra bir kez daha 'Venezuela için tüm seçeneklerin masada' dedi. Aslında Trumpın bu sözleri Rusya’nın Venezuela’daki askeri varlığı ile ilgili haberlere gösterdiği tepkide beyan etti. Haber kaynakları 24 Mart tarihinde Rusya’ya ait iki askeri kargo uçağın Karakas havaalanına iniş yaptığını duyurmuştu. Rusya yönetiminin Amerikanın Venezuela’da darbe yaptırmak ve Guaido’yu iktidarın başına geçirmek istediğini düşünüyor ve buna karşı tedbir alıyor.