Suriye Venezuella Dışişleri Bakanı, Esad ile görüştüID:42282
Yayınlanma:
04 Nis 19

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad bugün Şam’a resmi bir ziyarette bulunan Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve ona eşlik eden heyet ile görüştü.

Venezüella’daki son durum ve gelişmeler hakkından Arreaza’dan sunum dinleyen Esad; Venezüella’nın yaşadığı bu krizi atlatacağını ve en kısa zamanda istikrarı sağlayacağına inandığını ifade etti.
 
ABD başta olmak üzere Batılı bir kısım devletlerin Venezüella konusunda izledikleri tutum ve politikaları eleştiren Esad; egemen devletlerin içişlerine müdahale ve bu devletlerle birlikte halklarına uluslararası kanunlara aykırı şekilde yaptırımlar uygulamalarını da eleştirdi. Esad söz konusu devletlerin dayatmalarına boyun eğmeyen ve sadece kendi çıkarlarını dikkate alan politikalarıyla uyuşmayan devletlere karşı yaptırım ve müdahale politikasını temel aldıklarına dikkat çekti.
 
Cumhurbaşkanı Esad Venezüella’da yaşananların Suriye’de yaşananların benzeri olduğunu ifade ederken, amacın yine hegemonya olduğunu kaydetti. Tüm bunların uluslararası kanun vekararların yanı sıra BM misakını ihlal etmekle birlikte sınırladığına dikkat çeken el Esad; devletlerin egemenliği ve halkların kendi geleceklerini müdahale olmaksızın yapılandırma haklarına saygı duyulması öneminin altını çizdi.
 
Görüşmede konuk Dışişleri Bakanı Arreaza Venezüella’yı destekleyen tutumundan dolayı Esad ve Suriye’ye desteklerini ifade etti. Arreaza Venezüella’ya düşman devletlerin Suriye’ye karşı savaşı alevlendirmede kullandıkları vesile ve edatların aynısını kullandıklarına dikkat çekti.
 
Arreaza ABD ve müttefiklerinin Venezüella’yı hegemonyasına alma ve halkının zenginliklerini sömürme amaçlı planlarını on yıllardır sürdürdüğünü ifade etti.
 
Esad ve Arreza görüşmelerinde iki dost ülke arasındaki sağlam ilişkiler ve bu ilişkileri farklı alanlarda geliştirme olanaklarını ele aldı.