Venezuella Venezuela'dan ABD'nin askeri söylemlerine sert tepkiID:42300
Yayınlanma:
05 Nis 19

Venezuela Dışişleri Bakanlığı, ülkeye gelen Rus askeri güçlerinin ihtiyaç olduğu müddetçe Venezuela'da kalacağını duyurdu.

Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın sözlerini, Reuters tüm dünyaya 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu.

ABD'nin tepki gösterdiği Rus askeri güçlerinin ihtiyaç olduğu müddetçe Venezuela'da kalacağını vurgulayan Bakan Yardımcısı, daha fazla Rus askerinin ülkelerine gelebileceğini de ifade etti.

Venezuela konusunda tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta ilk kez doğrudan Moskova'yı hedef alarak, "Rusya'nın Venezuela'dan çıkması gerek" demişti.

Venezuela ulusal basınında yer alan haberlerde, 24 Mart'ta Rusya Savunma Bakanlığına bağlı bir askeri nakliye uçağı ile bir jetin, başkent Caracas'ın kuzeyindeki Maiquetia Uluslararası Simon Bolivar Havaalanı'na indiği, 100'den fazla Rus askeri ile 35 ton tıbbi malzemenin sevk edildiği ileri sürülmüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Venezuela'ya giden Rus askeri uzmanların, iki ülke arasındaki askeri-teknik iş birliğine yönelik anlaşma doğrultusunda ülkede bulunduklarını belirtmişti.

Bu arada Venuzuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Türkiye ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ı da içeren Lübnan temaslarının ardından Suriye'ye geçti.

Arreaza ile beraberindeki heyet, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından kabul edildi.

Venezuela'daki son durum ve gelişmeler hakkında Arreaza'dan bilgi alan Suriye lideri, Venezuela'nın bu krizi atlatacağını ve en kısa zamanda istikrarı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Venezuela Dışişleri Bakanı da düşman devletlerin Suriye'ye karşı savaşı alevlendirmede kullandıkları söylemin ve icraatların aynısını kendi ülkesine karşı kullandıklarına dikkat çekti. ABD ile müttefiklerinin Venezuela'yı hegemonyaları altına alma ve halkının zenginliklerini sömürme amaçlı planlarını on yıllardır sürdürdüğünün altını çizdi.