Yemen İngiltere'nin Yemen'de RolüID:42354
Yayınlanma:
06 Nis 19

İngiltere'de yayın yapan Channel 4 televizyonu İngiltere'nin Yemen savaşındaki rolünün boyutlarına dair bir araştırma yayınladı.

İngiltere'de yayın yapan Channel 4 televizyonu İngiltere'nin Yemen savaşındaki rolünün boyutlarına dair bir araştırma yayınladı. Araştırma Dispatches isimli programda yayınlandı. "Britanya'nın Gizli Savaşı" başlığını taşıyan araştırmaya göre İngiltere'nin en önemli havacılık ve savunma sanayii şirketi olan BAE'nin teknisyenleri Suudi Arabistan hava üslerinde çalışıyor. Teknisyenlerin görevi Suudi uçaklarını savaşa hazır tutmak. Şirketin eski bir çalışanına göre bu destek olmadan Eurofighter Typhoon'ların uçması mümkün değil.

İngiltere ve ABD'nin Suudi Arabistan'ın Kararlılık Fırtınası harekatına yol göstermek ve uluslararası yasalara uygun davrandığından emin olmak için Hava Kuvvetleri Operasyon merkezinde iletişim ofisleri bulunuyor. Ancak araştırmalara göre Suudi Arabistan'ın hedef tespitleri hatalarla dolu. Hava saldırılarının çoğu Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Operasyon Merkezi tarafından yönlendirilmiyor. Yani okul, hastane ve diğer sivil binalar gibi aslında listede olmayan yapılar hedef alınıyor.

İngiltere Avam Kamerası üyesi Andrew Mitchell Yemen'de sivillerin ölümüne yol açan saldırılarda İngiltere'nin de payı olduğunu söylüyor. İngiltere dört yılda Yemen'i harabeye çeviren savaşta ABD – Suudi koalisyonunda önemli bir ortak. Yemen'in bağımsızlığını hedef alan savaş dünya tarihindeki en büyük insani krizlerden birisini yarattı.