Venezuella 'Guiado ABD’de beş yıl eğitimden geçirildi'ID:42621
Yayınlanma:
14 Nis 19

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Tatiana Zapata, Guiado’nun ABD’de beş yıl eğitimden geçirildiğini söyledi.

Tatiana Zapata, Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün ‘Emperyalizme karşı Bolivarcı ve Kemalist Devrimler’ başlıklı etkinliğinde konuştu. Program, ‘Venezuela: Karanlık Dava’ başlıklı belgeselin gösterimiyle başladı. Belgeselde, 20. yüzyılın başından beri sömürgeciliğe, başta petrol olmak üzere ülkenin doğal kaynaklarına el konulmasına karşı verilen mücadele ve Bolivarcı Devrim anlatıldı, Venezuela’yı yıkmak için kullanılan argümanlara yer verildi.

Gösterimin ardından soruları yanıtlayan Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Türkiye Başkonsolosu Tatiana Lucia Zapata Bracho, kendilerine yönelik medya üzerinden savaş başlatıldığını vurguladı. Türkiye’ye gelen haberlerin ABD ve İngiltere kaynaklı olduğunu belirten Zapata, gerçeklerin filtrelendiğini söyledi. ABD’den aldığı destekle kendisini geçici başkan ilan eden Guiado’nun halk desteği ve askeri desteği olmadığını vurgulayan Zapata şunları söyledi:

‘VEKİL İSTİFA ETTİ GUAİDO GELDİ’

“Guiado yüzde iki oy aldı. Bir vekilin yardımcısıydı. Çok da büyük bir görevi yoktu. Kimse tanımıyordu. Ancak beş yıldan uzun bir süre ABD’de hazırlandı, eğitildi. Bu eğitimden sonra baştaki vekil istifa ederek görevi Guiado’ya bıraktı. Kimse bu şekilde karşı çıkacağını tahmin etmedi, buralara geleceğinden haberi yoktu. Medyadaki bütün anlatılanlar doğru olsaydı darbe gerçekleşmiş, Guaido başkan olmuştu ve ABD içerdeydi şu ana kadar. Halkın desteği, askerin desteği yok. O yüzden bir şey yapamıyorlar. Guaido Anayasa’yı ihlal etti. Şu anda bilerek tutuklamıyorlar. Kendi kendine düşsün, ona inanan insanlar gerçeği görsün diye.”

‘1786’DAN BERİ...’

Venezuela’nın uluslararası bankalardaki altın rezervlerine el konulduğunu hatırlatan Zapata, “Biz de altınları Rusya, Türkiye, Çin gibi ülkelere taşımaya çalışıyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin 1800’lü yıllardan itibaren sürdüğünü belirten Zapata, ilişkilerin geçici değil kalıcı olduğunu vurguladı. Venezuela tarihinde Simon Bolivar’dan sonra gelen General Fransisco de Miranda, 1786’da araştırma yapmak, bağımsızlığı, demokrasiyi örnek almak için Osmanlı Devleti’ne gelmişti. Zapata tarihten söz ederken, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’na bir Venezuelalı’nın katıldığını da söyledi.