Avrupa Corbyn: Assange’ın ABD’ye iadesi kaygı vericiID:42651
Yayınlanma:
14 Nis 19

Britanya İşçi partisi lideri Jeremy Corbyn, Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın Amerika’ya iade ihtimalinden kaygı duyduğunu açıkladı.

İngiltere parlamentosunda bazı milletvekillerine konuşan Britanya İşçi partisi lideri Jeremy Corbyn, Wikileaks kurucusu Julian Assange Amerika devletine teslim edilmemesi gerektiğini ve eğer cinsel taciz veya tecavüzle suçlanıyorsa yargılanması gerektiğini, bu mahkemede suçun işlendiği iddia edilen yerde, yani İsveç’te olması gerektiğini belirtti.

Bu arada çoğunluğu İşçi partisi üyesi olan İngiliz parlamenterlerden büyük bir grup 12 Nisan Cuma günü bir mektup yazarak Britanya İçişleri Bakanı Saced Cavid’den Assange’ın İsveç devleti talepte bulunduğu takdirde bu ülkeye sağlıklı bir şekilde iade edilmesinden emin olmak üzere gerekli tedbirleri almasını istediler.

İşçi partisi lideri Corbyn konuşmasının devamında ayrıca Julian Assange’a ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği cinayetleri ifşa ettiği için teşekkür etti.

Wikileaks sitesi kurucusu Julian Assange 2010 yılında Amerikalı terörist askerlerin Irak ve Afganistan’da yaptıkları sivil katliamların görüntülerini yayımlayarak büyük bir ifşaata imza attı.

Assange ayrıca yakalanmamak için 2012 yılında Ekvador’un Londra büyükelçiliğine sığındı, fakat Ekvador büyükelçiliği geçen Perşembe günü Assange’ın sığınma talebini reddetmesinin ardından Londra polisi tarafından tutuklandı.