Suriye Suriye’deki direniş, bölgeyi büyük tehlikeden kurtardıID:42712
Yayınlanma:
16 Nis 19

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriyeli mevkidaşı Muallim ile görüşmesinde, ‘Suriye devleti ile halkının teröre karşı direnişi, bölgeyi büyük bir tehlike ve komplodan kurtardı’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’ye yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Suriyeli mevkidaşı Velim Muallim ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ikili, bölgesel ve uluslararası meseleleri masaya yatırdı.

Suriye devleti ile halkının teröre karşı direnişinin bölgeyi büyük bir komplo ve tehlikeden koruduğuna işaret eden Zarif, tüm teröristlerin Suriye’den çıkması ve bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İran ve Suriye’nin son yıllardaki işbirliğine dikkat çeken Zarif, ‘Bu işbirliği sayesinde büyük komploları püskürtmeyi başardık. İşbirliğimizin devam etmesi ve derinleşmesi gerekmektedir’ diye konuştu.

Zarif görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Nusra Cephesi’ni İdlib ve özellikle Halep halkı için ciddi bir tehdit olarak gördüklerine değinerek, Astana Süreci kapsamında bu konunun ciddiyetle değerlendirilmesi gerektiğini ve Türkiye ziyaretinde konuyu masaya yatıracaklarını ifade etti.

Zarif, mevkidaşı Muallim’den önce de Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la başkent Şam’da görüştü.

Dışişleri Bakanı Zarif bugün gittiği Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görülerek çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

Zarif ile Esad arasındaki görüşmede ikili ve bölgesel meselelerin yanı sıra, Asta Süreci ile ilgili son gelişmeler, Suriye krizine siyasi çözüm ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin Şubat’taki Suriye ziyaretinde iki ülke arasında varılan anlaşmaların takibi gibi konular masaya yatırıldı.

Üst düzey bir heyetin başkanlığında Suriye’ye giden Dışişleri Bakanı Zarif, Şam Uluslararası Havalimanı’nda Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad tarafından karşılandı.

Zarif’in bu ziyareti Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın resmi daveti üzerine yapılmaktadır.

Zarif ayrıca beraberindeki heyetle birlikte Şam’daki Hz. Zeynep Türbesi’ni ziyaret etti.

Zarif'in Suriye'nin ardından yarın bir günlük ziyaret için Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.