Yemen BM: Yemen Hükümeti ile Husiler Detaylı Bir Plan Üzerinde AnlaştıID:42715
Yayınlanma:
16 Nis 19

Birleşmiş Milletler (BM)’ye göre Sana yönetimi ile Husiler liman kenti Hudeyde’den çekilmek için detaylı bir plan üzerinde anlaştı. Ancak çekilme takvimi henüz açıklanmadı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffith, Yemen’i insani krize sürükleyen iç savaşta iki tarafın çekilme konusunda “detaylı bir yer değiştirme planını” kabul ettiğini açıkladı. Griffith bunun çekilmenin ilk aşaması olacağını söyledi.

Özel Temsilci Griffith BM Güvenlik Konseyi’ne Husilerin lideri Abdul Malik el Husi ile geçen hafta başkent Sana’da bir araya geldiğini ve el Husi’nin kendisine kuvvetlerinin Hudeyde anlaşmasını destekleyeceği konusunda güvence verdiğini söyledi. Ancak Özel Temsilci daha önce yaşanan gecikmeler nedeniyle temkinli konuştu. Griffith “Bu yer değiştirmenin ne zaman olacağı konusunda net olalım – ki umarım zaman meselesidir, olup olmama meselesi değil. Bu uzun süredir devam eden çatışmalardaki ilk gönüllü çekilme olacaktır” dedi.

İki ay önce de BM tarafından iki aşamalı benzer bir çekilme planı açıklanmış, ancak sahadaki kuvvetlerin intikali gerçekleşmemiş ve o zamandan bugüne barış çabaları da sekteye uğramıştı.

ABD Elçisi Jonathan Cohen BM Güvenlik Konseyi’ne Husilerin uluslararası topluma BM süreçleri hakkında “ciddi olduklarını” gösterme zamanının geldiğini söyledi.

Yemen hükümeti ülkenin geniş kesimlerini kontrol ede Husilerle mücadelesinde Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyon tarafından destekleniyor.