Gündem "YSK'nın mazbata kararı, AYM'den dönmezse AİHM'den döner"ID:42729
Yayınlanma:
17 Nis 19

"Türkiye’nin geleceğinin hukuken de güvenli olması gerektiğini hiç akıldan çıkarmamalıyız"

Karar yazarı Taha Akyol, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) “KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmeyecek” kararının AİHM'den döneceğini iddia etti. Akyol, "Beka endişemiz varsa, Türkiye’nin geleceğinin hukuken de güvenli olması gerektiğini hiç akıldan çıkarmamalıyız" dedi. 

YSK, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart'ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıklamıştı. Bu kararın ardından mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verildi. 

Akyol'un YSK kararını değerlendirdiği "Yanlış karar AİHM’den döner" başlığıyla (17 Nisan 2019) yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Seçimleri kazanan adaya mazbatasını vermemek hukuk devletinde kabul edilebilecek bir uygulama değildir. İmamoğlu’na mazbatası verilmeden YSK’nin seçimleri iptal etmesini sağlamak için “yeniden sayımın yeniden sayılması” gibi tuhaf başvuru yolları deneniyor.

Bakalım YSK nasıl bir karar verecek?

Hukuk devleti kavramının test edildiği diğer bir sorun, seçimleri kazandığı resmen açıklanan adaylara “sen KHK’lısın” denilerek mazbatalarının verilmemesi… Bu mesele, ‘mazbata’dan daha kapsamlıdır: KHK ile işten çıkarılmış pek çok insana, haklarında yargısız “memuriyetten men” cezası uygulanıyor.

Bunlar önümüzdeki zaman kesitinde Anayasa Mahkemesi’nden dönmezse, AİHM’den dönecek.

Beka endişemiz varsa, Türkiye’nin geleceğinin hukuken de güvenli olması gerektiğini hiç akıldan çıkarmamalıyız.