Suriye Astana zirvesinin gündemi açıklandıID:42733
Yayınlanma:
17 Nis 19

Suriye'de sekiz yıldan uzun süredir devam eden buhranı sonlandırmak için yürütülen Astana barış görüşmelerinde 12'nci toplantı, 25-26 Nisan tarihlerinde Kazakistan'ın Astana kentinde düzenlenecek.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''İran, Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı temsilen bir delegasyon ve silahlı muhalif grupların temsilcileri toplantıya katılacak. Ayrıca Birleşmiş Milletler ve Ürdün toplantıya gözlemci gönderecek.'' ifadesine yer verildi.

En son 2018 yılının Kasım ayında düzenlenen Astana zirvesi aynı zamanda BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in görevi Ocak ayında Staffan de Mistura'dan devralmasından bu yana ilk olma özelliği taşıyor.

Astana görüşmeleri, İran İslam Cumhuriyeti'nin Suriye buhranını sona erdirme yönünde inisiyatifiyle Ocak 2017'de başlamış ve bu çerçevede İran'ın bu çalışmalarına Rusya ve Türkiye de katılmıştı.

Bu zamana kadar yapılan Astana sürecinde, Suriye'de bir çok çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması çerçevesinde olumlu  gelişmeler yaşandı.