Türkiye HDP açıklamasına müdahale; milletvekili Remziye Tosun'un omurga kemiği kırıldıID:42755
Yayınlanma:
17 Nis 19

Polis, Diyarbakır'daki basın açıklamasına izin vermedi

HDP’nin "Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit" ve Yüksek Seçim Kurulu'nun KHK kararına karşı yapacağı basın açıklaması için Diyarbakır'daki Koşuyolu Parkı'nda toplanan milletvekilleri ve vatandaşlara polis müdahale etti.

Müdahalede HDP Milletvekili Remziye Tosun yaralandı. Tosun'un omurga kemiğinde kırık olduğu tespit edildi. Hastaneye kaldırılan bir diğer HDP'li vekillerden Musa Farisoğlu'nun da bir gözünde görme kaybı olduğu belirtildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün, "Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit" ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) KHK’lı eş başkanlara mazbata verilmemesine ilişkin Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nda yapacağı açıklamaya polis izin vermedi.

Açıklamanın yapılacağı parkı zırhlı araçlarla çeviren polis, HDP milletvekilleri, belediye eş başkanları ve vatandaşlara müdahale etti. TOMA araçlarının tazyikli su sıktığı gruptan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun yaralandı.

Haberde "DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Semra Güzel polislerce darp edildiği" ifade edildi.

Baygınlık geçiren Tosun, çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı.